Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Wiedzą, co im w duszy gra

30-11-2018, 10:44 Agnieszka Lewko

„Zatrzymaj chwilę” to konkurs fotograficzny, którego podsumowanie odbyło się w czwartek (29.11) w Centrum Handlowym Plaza. Konkurs zorganizowany został w ramach projektu „Gdzie mieszka dusza”. Organizatorami  wydarzenia są Szkoła Podstawowa nr 18 w Kochłowicach oraz Muzeum Miejskie im. M. Chroboka w Rudzie.

- Nasz projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018. Częścią tego programu jest realizowany przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach duży projekt Operator Kultury, dzięki któremu i nasza inicjatywa może być realizowana – tłumaczy Ewa Pieczka.

Podczas organizowanych w ramach projektu zajęć koordynatorki razem z dziećmi „szukały duszy”. Raz w atelier fotograficznym , gdzie uczestniczyli w warsztatach „Oczy zwierciadłem duszy”, innym razem w Muzeum Miejskim, poznając przedmioty z duszą. W Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes o duszy opowiedział im ksiądz Darek,  a instruktor gry na bębnach z SP nr 41 pokazał młodym ludziom, co im w duszy gra.

- Dzieci były zachwycone udziałem w organizowanych zajęciach. Teraz, gdy komunikacja miejska jest dla nich za darmo, staram się korzystać z każdej okazji wyjścia, tak by mogły się czegoś ciekawego dowiedzieć, także poza murami szkoły – zaznacza Beata Jurczyk ze Szkoły Podstawowej nr 18.

Podziwiać prace dzieci wykonane podczas warsztatów można do 7 grudnia br.  Koordynowane przez rudzianki przedsięwzięcie jest jednym z sześciu dofinansowanych pomysłów na terenie Śląska. Co więcej, w czwartek w projekt mógł włączyć się także każdy mieszkaniec miasta. Każdy, kto na specjalnym kuponie dokończył zdanie „Dusza to/dusza jest............” wziął udział w losowaniu nagrody, czyli bonu do Empiku. Poza tym uczestnik projektu wybrany przez jury otrzymał aparat fotograficzny Sony CyberShot.


Komentarze