Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Weekend z historią Rudy Śląskiej

15-09-2020, 08:56 Joanna Oreł

Spacerem pod hasłem „Wirek trzech religii” rozpoczęła się w sobotę (12.09) kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. W programie na kolejny weekend zaplanowano z kolei wycieczkę po średniowiecznym gródku w Kochłowicach, webinar pt. „Obszar dzisiejszej Rudy Śląskiej w średniowieczu”, a także bieg połączony ze zwiedzaniem rudzkich zabytków. Udział w imprezach jest bezpłatny. Głównym organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Genius Loci.

Webinar o średniowiecznym kształcie obecnej Rudy Śląskiej odbędzie się w najbliższy piątek (18.09). Uczestnicy spotkania przeniosą się w czasy średniowiecza, aby odkryć, jak wówczas wyglądała przestrzeń obecnej Rudy Śląskiej. Wykład rozpocznie się o godz. 18 na stronie meet.google.com/zad-gkdo-iei.

Z kolei w sobotę (19.09) chętni będą mogli udać się na spacer z przewodnikiem do średniowiecznego gródka w Kochłowicach. Ten najstarszy zabytek w mieście kryje niezwykłe tajemnice, które stopniowo odkrywają archeolodzy i historycy. Gródek funkcjonował między XIV a XV wiekiem i jest położony niemal w samym środku miasta w malowniczym otoczeniu doliny Kochłówki. Zbiórka uczestników o godz. 16 na parkingu przy kościele p.w. św. Barbary (ul. Górnośląska 31 w Bykowinie).

Na zakończenie EDD (20 września) organizatorzy zapraszają na wydarzenie „Kochłowice – bieganie i zwiedzanie”. – Planujemy 5-kilometrowy bieg w spokojnym tempie po jednej z najstarszych dzielnic Rudy Śląskiej – zapowiada Magdalena Lapshin, współprowadząca.

Trasa poprowadzi przez najciekawsze zabytki, a podczas krótkich przerw będzie można zobaczyć i usłyszeć, jak miejscowość zmieniała się na przestrzeni XX wieku. Zbiórka odbędzie się o godz. 17 przy boisku KS „Urania” (ul. Tunkla 12). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązkowa jest rejestracja na stronie kochlowice.org.


Komentarze


16-09-2020, 11:08
Gruß aus Oberschlesien napisał(a):

Trza na wander fest pokukać potym pudzie sie poblukać:)