Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Walczymy o tytuł najlepszej przestrzeni publicznej

18-08-2022, 17:17 Joanna Oreł

Wystawa stała Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej została zgłoszona do konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego”. Ekspozycja „Czas to pieniądz” znalazła się w gronie 27 inwestycji z naszego województwa, które zostały do niego zakwalifikowane. Głosowanie potrwa do końca sierpnia.

Na wystawę z Rudy Śląskiej można głosować na stronie internetowej https://npp.slaskie.pl/vote/project_25. Tam należy wybrać trzy propozycje, które najbardziej przypadną nam do gustu i oddać na nie odpowiednio trzy, dwa lub jeden punkt. Później trzeba swoje głosowanie zatwierdzić przez e-mail. Najpopularniejsza realizacja, która uzyska największą liczbę głosów, zdobędzie ,,Nagrodę Publiczności”.

Przypomnijmy, że wystawa ,,Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej” została otwarta w rudzkim Muzeum Miejskim na początku października ubiegłego roku. W pierwszej części tej unikatowej ekspozycji zwiedzający mogą zobaczyć średniowieczne zalążki późniejszego przemysłu na terenie dzisiejszej Rudy Śląskiej, przede wszystkim kuźnice, w których wykorzystywano złoża metali, w jakie były bogate te ziemie. Kolejne sale pokazują, jak zmieniał się Górny Śląsk pod wpływem odkrycia węgla kamiennego, aż do rewolucji przemysłowej. Przed przejściem do współczesności zwiedzający poznają jeszcze Polską Rzeczpospolitą Ludową. Dla zrozumienia wszystkich czynników kształtujących gospodarkę ukazano również konflikty zbrojne na terenie Górnego Śląska. Ponadto w ramach wystawy wydzielono strefę prezentującą życie rodzinne, aktywność społeczną i polityczną oraz rolę religii w życiu mieszkańców Rudy przełomu XIX i XX w.


Komentarze