Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Walczyli na słowa „O Laur Zielonej Róży”

05-04-2023, 11:29 Joanna Oreł

Konkurs Recytatorski „O Laur Zielonej Róży” od lat organizowany jest w naszym mieście. Kolejne podsumowanie finału eliminacji „Małego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego 2023” dla szkół podstawowych oraz 68. OKR dla szkół ponadpodstawowych i dorosłych odbył się w poniedziałek (3.04) w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka.

Celem konkursu było: pielęgnowanie kultury języka ojczystego, rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania sztuką recytacji, kształcenie wysokiej sprawności językowej, krzewienie zamiłowania do literatury pięknej, poznanie pracy innych oraz przygotowanie do późniejszego uczestnictwa w OKR. – „O Laur Zielonej Róży”, wzbogacony o formułę „Małego” i „Dużego”, to jest 68. OKR, jest konkursem niezwykłym, wciąż niebywałym w skali kraju – liczba uczestników w jednym mieście jest imponująca, a dwudziestoparoletnia tradycja przynosi wymierne efekty. Imponująca jest też liczba placówek oświatowych biorących udział w konkursie, to jest 17. Te liczby świadczą także o potrzebie działań pielęgnowanych przez organizatorów – mówi Jerzy Mazurek, polonista, literat, nauczyciel w Młodzieżowym Domu Kultury, członek komisji oceniającej. – Dziękujemy za udział placówek, za zaangażowanie i włożoną pracę. Pielęgnacja kultury i piękna żywego słowa, sięganie do książki, do poezji jest wyzwaniem we współczesnym świecie. To ważne wychowawczo, ważne dla nas dzisiaj i w przyszłości. Dziękujemy uczestnikom za umiejętność dzielenia się własną wrażliwością i talentem z innymi – dodaje.

W ramach konkursu ,,O Laur Zielonej Róży” uczestnicy zaprezentowali się w kategoriach: recytacja, „wywiedzione ze słowa” i poezja śpiewana. W zmaganiach uczestniczyło 96 wykonawców, z czego 28 wykonawców to reprezentanci klas szkół podstawowych od I do III, 32 artystów reprezentowało klasy szkół podstawowych od IV do VI, a 18 wykonawców było reprezentantami szkół podstawowych od klas VII do VIII. Z kolei 18 wykonawców to reprezentanci szkół ponadpodstawowych, to jest kategoria IV, a jednocześnie uczestnicy 68. OKR.

Organizatorami konkursu ,,O Laur Zielonej Róży” był Młodzieżowy Dom Kultury oraz Muzeum Miejskie im. M. Chroboka.

 

 


Komentarze