Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

W kręgu poezji i prozy lagrowej

11-04-2018, 10:59 Joanna Oreł

26 finalistów będzie rywalizowało o zwycięstwo w IV Ogólnopolskim Konkursie „W Kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. W półfinałowych przesłuchaniach udział wzięło ponad 300 uczniów. Gala Finałowa odbędzie się 12 kwietnia (czwartek) o godz. 11.00 w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. O godz. 10:30 w tamtejszej galerii „Fryna” zaplanowano spotkanie dziennikarzy z gośćmi honorowymi gali – byłymi więźniarkami obozów Ravensbrück, Auschwitz i w Potulicach, , m.in. dr Wandą Półtawską, Marią Lelonek, Kamilą Sycz, Ireną Cyrankiewicz oraz Zdzisławą Włodarczyk.

Konkurs odbywa się w kwietniu - miesiącu pamięci narodowej o więźniarkach obozu KL Ravensbrück. Skierowany jest do uczniów klas VII szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Przesłuchania zorganizowano na „Przystankach Historia” w oddziałach IPN w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Łodzi, Kielcach, Lublinie, Katowicach, Wrocławiu, Rzeszowie, Bydgoszczy i Białymstoku.

– Tematyka jest bardzo trudna, ale mimo to z roku na rok na eliminacje wojewódzkie zgłasza się coraz więcej chętnych. W zeszłym roku były to 204 osoby, a w tym już 318 - mówi Anna Krzysteczko, zastępca prezydenta miasta Ruda Śląska. – Biorąc udział w konkursie uczniowie mierzą się z literaturą faktu. W Miejskim Centrum Kultury spotkają się cztery pokolenia, tworzymy most pamięci - mówi Maria Lorens pomysłodawca konkursu, córka śp więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei.

Finaliści przyjeżdżają do Katowic w środę, 11 kwietnia. Na „Przystanku Historia” będą uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez historyka IPN oraz Stowarzyszenie Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Ravensbrück.

Podczas gali finaliści zaprezentują wiersze lub fragmenty prozy obozowej. Jury wybierze laureata wiersza i laureata prozy. Potem wraz z zebranymi na widowni gośćmi będą mieli okazję posłuchać dr Wandy Półtawskiej, byłej więźniarki obozu w Ravensbrück, na której dokonywano operacji pseudomedycznych. Dr Półtawska była świadkiem w Procesie Norymberskim.

Nagrodą dla wszystkich finalistów oraz ich nauczycieli jest wspólny wyjazd do Niemiec - Miejsca Pamięci KL Ravensbrück oraz Berlina w dniach 18-21 maja 2018 r.

W gali finałowej wezmą udział m.in.: Barbara Oratowska - kustosz Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie, Elżbieta Seferowicz - córka poetki obozowej Marii Rutkowskiej-Kurcyusz, Michał Neumann – syn śp. więźniarki, sławnej malarki Marii Hiszpańskiej-Neumann, prof. Elżbieta Kuta, prezes Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Ravensbrück, kapelan Stowarzyszenia ks. dr Robert Ogrodnik.

Gali towarzyszyła będzie wystawa „I trzeba było żyć… Losy kobiet z KL Ravensbrück”. Ekspozycja powstała w Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” (Oddział Muzeum Lubelskiego) i w wersji pierwotnej ukazywała losy więźniarek pochodzących z Lublina i Warszawy. Została rozszerzona o wątek więźniarek z terenu obecnego województwa śląskiego, przygotowany przez katowicki oddział IPN. Wystawa przybliża historię największego w III Rzeszy obozu koncentracyjnego dla kobiet. Pokazuje również, jak kilkunastoletnie dziewczyny walczyły o godność i wartości w realiach KL Ravensbrück. Twórcy ekspozycji zdecydowali się zaprezentować współczesne wizerunki więźniarek – a nie zdjęcia z lat młodości – by pokazać, jak doświadczenia obozowe wpłynęły na życie kobiet. Również w holu MCK-u dla każdego z gości przygotowany będzie egzemplarz biuletynu, wydanego przez katowicki oddział IPN, zatytułowany "Most między pokoleniami". Wydawnictwo jest swego rodzaju ewaluacją ubiegłorocznej edycji konkursu i zawiera m.in. relację z wyjazdu finalistów do Ravensbrück oraz ich wiersze i przemyślenia.

Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Miasto Ruda Śląska oraz Stowarzyszenie Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbruck. Przedsięwzięcie objęte jest honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Organizatorów wspierają: Ośrodek dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej oraz pomysłodawca konkursu Maria Lorens, córka byłej więźniarki KL Ravensbrück.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze