Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

W afrykańskich klimatach

05-07-2022, 14:09 Joanna Oreł

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej organizuje wystawę pt. „Sztuka afrykańska – forma i kolor”, która wypożyczona została ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żorach i ma charakter historyczno-artystyczny. Jej otwarcie odbędzie się w najbliższy piątek, 8 lipca. Wernisaż połączony zostanie z koncertem bębniarskim.

– Całość skupia się na wytworach afrykańskich widzianych oczyma Europejczyka starającego się opisać przedmioty w kategoriach myślenia o  tradycyjnej sztuce. Na wystawie prezentowane są zarówno rzeźby, odlewy z metalu, tkaniny artystyczne, ceramika, maski, jak i biżuteria. Liczba oraz rodzaj prezentowanych obiektów sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie – zapowiada Andrzej Godoj z Działu Naukowo-Oświatowego rudzkiego Muzeum Miejskiego.

Otwarcie wystawy zaplanowano na 8 lipca na godz. 17, a uświetni je koncert na bębnach djembe w wykonaniu Andrzeja Żydka – muzyka i instruktora grup bębniarskich. Ekspozycja czynna będzie do 11 września w godzinach pracy muzeum (od wtorku do niedzieli).

Na tym jednak nie koniec afrykańskich akcentów w rudzkim muzeum. 21 i 22 lipca, 4 i 5 oraz 18 i 19 sierpnia (od godz. 16) odbędą się tam wakacyjne warsztaty, połączone ze zwiedzaniem wystawy afrykańskiej. Z kolei 25 sierpnia zorganizowane zostaną warsztaty gry na bębnach djembe, które także poprowadzi Andrzej Żydek. Zajęcia odbędą się w dwóch grupach wiekowych: o godz. 16 – dzieci, a o godz. 17.30 – młodzież i dorośli. Koszt to 10 zł od osoby. Zapisy pod numerem telefonu 32 248-44-57 lub osobiście w sekretariacie Muzeum Miejskiego.


Komentarze