Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

U nos sie szkryflo!

06-06-2018, 12:08 Magdalena Buchta

Rudzcy uczniowie w środę (6.06.) zmagali się w pierwszym w historii miasta i Górnego Śląska dyktandzie godki śląskiej! Do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II zjechali uczniowie pięciu rudzkich szkół ponadgimnazjalnych, którzy w ramach projektu „Opowiem Ci o moim Śląsku” poznali tajniki naszej gwary. Finałem przedsięwzięcia było dyktando, w którym młodzi mieli szansę popisać się zdobytą wiedzą i wywalczyć nagrodę główną - wycieczkę do Brukseli lub Strasburga.

- Naszym celem było wykreowanie mody na Śląsk, upowszechnienie wiedzy o tradycji, języku i kulturze Śląska. Wspólnie z młodzieżą szukamy przestrzeni, w której edukacja regionalna będzie atrakcyjna dla nastoletniego ucznia, łączymy nowoczesność Śląska z jego historią i tradycją - tłumaczy Anna Rzepka, nauczyciel historii w ZSO nr 3 i koordynator projektu.

W ramach projektu uczniowie mieli okazję poznać wiele ciekawych osobistości, natomiast zgłębienie się w tajniki pisowni śląskiej, przyjętej przez zespół do spraw standaryzacji pod kierownictwem prof. Jolanty Tambor był jednym z ostatnich punktów programu przed wielkim dyktandem.

- Przyswojenie zasad pisowni nie było dla nas bardzo trudne, bo używamy gwary na co dzień, jednak są słowa - perełki, których pisowania wymaga dużej wiedzy - mówi Paulina Klyszcz, uczennica Zespółu Szkół Ponadgimnazjanych nr 2 w Rudzie Śląskiej biorąca udział w projekcie.

Okazuje się, że posługiwanie się gwarą śląską nadal jest powodem do dumy. - Śląski jest bardzo melodyjny. Zdarzyło mi się, że poza śląskiem proszono mnie o mówienie w gwarze, bo ludzie lubią słuchać śląskiego. Jest to dla mnie bardzo przyjemne - dodał Damian Ciecierski, także z ZSP nr 2.

- Kiedy zaczynałam prację i pierwszy raz spotykałam się z edukacją regionalną uczniowie właściwie nie ujawniali śląskich korzeni. Stąd zrodził się pomysł na tego typu projekt. Dziś okazuje się , że temat jest ciągle żywy, a coraz więcej młodych przyznaje się do tego, że w domu się godo. Śląski już nie jest passe - podkreśla Anna Rzepka.

Uczniowie rywalizowali o Puchar Prezydenta Miasta Ruda Śląska. Pierwsze miejsce zdobył Damian Ciecierski z ZSP nr 2, zaś drugie miejsce zajęła Paulina Klyszcz z tej samej szkoły. Tak Damiana, jak i Paulinę przygotowała pani Hanna Chodun. Trzecie miejsce zajęła Marta Lisowska z ZSO nr 3 przygotowana przez panią Annę Rzepkę. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc jesienią wyjadą na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego ufundowaną przez europosła Marka Plurę.

Organizatorami dyktanda była Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej.


Komentarze