Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Tydzień Kultury

08-03-2012, 18:44 Administrator WR

Czy krasnoludki potrafią godać? Okazuje się, że tak, o czym przekonywali uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Adama Mickiewicza w swojej wersji bajki o Królewnie Śnieżce. Tegoroczny Tydzień Kultury Uczniowskiej – tradycyjna impreza rudzkiej szkoły – stoi właśnie pod znakiem śląskiej gwary.

   - Śląskie wyrazy, takie jakie bana, fara czy ajza miały stać inspiracją do spektakli dla każdej z klas. Może na tym polegała trudność, że był to jeden wyraz, ale ciekawe jest to, jak te pojedyncze słowa podziałały na wyobraźnię. Oglądaliśmy na przykład groteskową trawestację „Romea i Julii”. Dominują przedstawienia satyryczne, ku temu też skłania ten język śląski, o którym kiedyś przeczytałam w jednej recenzji, że posiada dwie cechy: ekspresję i dyskrecję. I dziś mieliśmy na scenie mnóstwo ekspresji. Najcenniejsze w Tygodniu Kultury Uczniowskiej jest to, że całe klasy uczestniczą w przygotowaniu spektaklu – mówi Bożena Bismor, polonistka i jedna z jurorek.

Paulina Jędrecka, uczennica gimnazjum w rudzkim ZSO po raz pierwszy bierze udział w Tygodniu Kultury Uczniowskiej. – To dla mnie szczególne przeżycie. Nigdy wcześniej nie występowałam na scenie. Nasza wersja „Królewny Śnieżki” opierała się na wykorzystaniu słowa „ancug”. Na co dzień nie mówię gwarą, ale znam dużo słów po śląsku. Nad spektaklem pracowaliśmy około miesiąca – mówi.

   Przedstawienia konkursowe klas gimnazjalnych i licealnych zostały zaprezentowane w Młodzieżowym Domu Kultury. Laureatów Tygodnia Kultury Uczniowskiej poznamy 14 marca podczas gali w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty. 


Komentarze