Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Tydzień dłuższy niż wszystkie

17-05-2019, 14:51 Joanna Oreł

Na jeden tydzień, a w zasadzie na dziewięć dni miastem będą rządzić osoby niepełnosprawne. XVI Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych został zainaugurowany w piątek (17.05) mszą świętą, a następnie tradycyjnym przemarszem przez miasto. TGON potrwa do 27 maja i w trakcie odbędą się liczne imprezy, spotkania, prelekcje oraz turnieje.

Symboliczne przekazanie kluczy do bram miasta to już tradycja i od tego właśnie momentu rozpoczyna się Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy po mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Kochłowicach przeszli w piątek w pochodzie przed „Dom św. Józefa”, gdzie uroczystego przekazania dokonała wiceprezydent Anna Krzysteczko. - Dzisiaj rozpoczął się ten najpiękniejszy tydzień. Tydzień dłuższy niż wszystkie. Tydzień godności, dzielenia się radością oraz świętowania. Rozpoczęliśmy tradycyjnie mszą świętą i barwnym korowodem, którym daliśmy o sobie znać mieszkańcom naszego miasta - podkreślał podczas inauguracji TGON Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Podczas tegorocznych obchodów odbędzie się w sumie 19 wydarzeń integrujących podopiecznych rudzkich ośrodków. - Kiedy myślałam o rozpoczynającym się Tygodniu Osób Niepełnosprawnych, zadałam sobie pytanie, kim właściwie jest osoba niepełnosprawna - mówiła w trakcie przekazania kluczy wiceprezydent Anna Krzysteczko. - Natychmiast przypomniałam sobie Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych z 2012 roku, kiedy byłam w jednej z naszych szkół podstawowych. Rozmawiając z dziećmi z klasy drugiej, zapytałam o to. Jeden z chłopców odpowiedział, że osoba niepełnosprawna to osoba, która musi zrobić coś, czego większość robić nie musi, a czasem nie może zrobić czegoś, co większość może. Wtedy uświadomiłam sobie, że wszyscy jesteśmy równi, bo nie ma wśród nas osób, które wszystko potrafią zrobić - dodała.


Komentarze