Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Trzy dni polsko-irlandzkiej przyjaźni

05-07-2021, 13:00 Joanna Oreł

Trzydniowe poznawanie kultury, historii i tradycji Polski, Śląska i Irlandii oraz świętowania polsko-irlandzkiej przyjaźni za nami! Od piątku do niedzieli (2.07-4.07) w Miejskim Centrum Kultury, w Stacji Biblioteka oraz w przestrzeni wirtualnej odbywał się Festiwal PolskaÉire. Był to czas wszystkiego, co najlepsze mają do zaoferowania Zielona Wyspa oraz Śląsk, bo takie zresztą było festiwalowe hasło, czyli „Kaj Ślōnsk trefio sie z Irlandjōm”.

- Ruda Śląska to w ten weekend miejsce, kaj Ślōnsk trefio sie z Irlandjōm. Dziś nie wyobrażamy sobie mapy kulturalnej w naszym mieście bez festiwalu polsko-irlandzkiego – powiedziała podczas inauguracji sobotnich koncertów w MCK-u Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej. - Myślę, że wielu z nas z przyjemnością będzie w nim uczestniczyć, gdyż wszyscy tęsknimy za koncertami, wystawami, wydarzeniami kulturalnymi czy sportowymi – dodała.

Tegoroczny festiwal miał wyjątkowy charakter - 30 lat temu powołana została ambasada polska w Dublinie. Dlatego też podczas piątkowego rozpoczęcia 5. edycji Festiwalu PolskaÉire odbyło się wirtualne połączenie pomiędzy obydwoma krajami z ich ambasadorami oraz dyskusja z młodymi ludźmi o tym, jak obydwie kultury przenikają się w codziennym życiu. Zaplanowana jest dyskusja „Podwójna tożsamość - Polska i Irlandia w oczach młodej generacji’. Atrakcją dnia był m.in. także koncert m.in. irlandzkiego muzyka Grega Clifforda. Z kolei sobota upłynęła na koncercie Orkiestry Dętej KWK „Pokój” oraz występie Zespołu Tańca Irlandzkiego ERIU z Krakowa przy akompaniamencie muzyki celtyckiej w wykonaniu zespołu Sheeban, rapera KIERON oraz koncertu rockowego zespołu 032, który w swych utworach regularnie powraca do śląskiej historii.

W niedzielę festiwal przeniósł się do Stacji Biblioteka, gdzie przygotowano wystawę śląskiego akwarelisty Grzegorza Chudego oraz rudzkich filatelistów. Tam też zagrał Grzegorz Seyda z synem Pawłem oraz Marta Mansfeld. Zwieńczeniem wieczoru był występ zespołu poezji śpiewanej i piosenki turystycznej Cztery Piąte. Dodatkowo odbył się wirtualny bieg PolskaÉireRun, czyli bieg wirtualny, w którym miłośnicy sportu mogli świętować 30. lecie Ambasady RP w Dublinie.

 


Komentarze