Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

To tu rodziła się Polska

19-11-2019, 12:47 Joanna Oreł

„To tu rodziła się Polska” – spektakl pod tym właśnie tytułem przygotowała młodzież z katowickich Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych oraz uczniowie rudzkiego „Morcinka”. Opowiada on o trudnej historii Powstań Śląskich. Niedawno spektakl zaprezentowano kilkakrotnie, w tym m.in. na scenie Domu Kultury w Bielszowicach.

– Co roku przygotowujemy wydarzenie artystyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Tym razem postanowiliśmy przypomnieć, że także powstania śląskie wpisywały się w ideę odbudowywania nowego państwa, a Ślązacy zadecydowali o tym, żeby należeć do Polski – wyjaśnia Anna Morajko-Fornal, nauczycielka polskiego, historii i wiedzy o regionie w II Liceum Ogólnokształcącym im. G. Morcinka.

Spektakl powstał przy połączeniu sił uczniów tej właśnie szkoły i katowickich Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych oraz nauczycieli regionalistów pracujących w tych szkołach. – Kiedy coś robimy, dzielimy się tym. Efekt jest taki, że nasza młodzież ten spektakl przygotowała, a zobaczyli go uczniowie ze szkół podstawowych, więc mamy wymianę wiedzy na różnych płaszczyznach – podsumowuje Anna Morajko-Fornal.

Dodajmy, że pieśni, które zabrzmiały podczas spektaklu, będzie można jeszcze usłyszeć 22 listopada o godz. 17 podczas koncertu w kościele ewangelickim na zabytkowym osiedlu Ficinus.


Komentarze