Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Tanecznie na Ficinusie

15-09-2020, 08:54 Joanna Oreł

Ruda Śląska przyłączyła się do akcji WORK it OUT, czyli happeningu tanecznego z okazji Dnia Kultury Przemysłowej. Rudzcy tancerze spotkali się w niedzielę (13.09) na zabytkowej kolonii robotniczej Ficinus, by zatańczyć układ przygotowany specjalnie na tę okazję. Równocześnie taniec wykonano w 9 krajach Europy w tle z 35 zabytkami industrialnymi. WORK it OUT został zorganizowany po raz trzeci przez Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego ERIH.

– WORK it OUT to wydarzenie, które w sposób niekonwencjonalny, oryginalny, a przede wszystkim pełen pozytywnej energii promuje zabytki industrialne – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Kopalnie, huty, czy kolonie robotnicze kojarzą się przede wszystkim z ciężką pracą i skromnym życiem mieszkańców. Teraz nadajemy tym miejscom nowe znaczenie. Zabytki techniki to unikatowe przestrzenie pełne nie tylko śladów industrialu, ale również miejsca, gdzie można realizować swoje pasje – dodaje.

Jak co roku specjalnie na to wydarzenie opracowano muzykę i choreografię. 13 września o godz. 15 wszyscy uczestnicy WORK it OUT połączyli się we wspólnym tańcu. Ruda Śląska dołączyła się do wydarzenia po raz pierwszy oraz wirtualnie ze względu na sytuację epidemiczną. – Dzięki zaangażowaniu tancerzy ze Studia Tańca i Ruchu Progress zrealizowaliśmy wyjątkowy materiał, na którym możemy podziwiać nie tylko umiejętności artystyczne młodych rudzian, ale również piękno Ficinusa. To oryginalne miejsce, które idealnie nadaje się do organizacji różnego rodzaju imprez – zaznacza Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Relacje ze wszystkich obiektów biorących udział w WORK it OUT zostaną umieszczone na profilu Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH na Facebooku. Od 23 do 30 września br. będzie można oddać swój głos na ulubiony materiał. Za największą liczbę „lajków” organizatorzy przewidzieli nagrody finansowe.

W Polsce WORK it OUT odbyło się w ośmiu zabytkach techniki Górnego i Dolnego Śląska. – Ważne jest, aby w tych niepewnych czasach, oczywiście przy zachowaniu niezbędnych rygorów sanitarnych, pokazać, że zabytki techniki są dostępne, dają widoczny znak europejskiej współpracy i zapraszają do wspólnej zabawy – mówi dr dam Hajduga, wiceprezydent ERIH i przedstawiciel stowarzyszenia w Polsce.


Komentarze