Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

“Tabulka” dla Lecha Majewskiego

14-10-2021, 13:21 Joanna Oreł

Lech Majewski otrzymał w tym roku “Tabulkę”, czyli nagrodę honorową Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, a tym samym tytuł „Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXI”. Wyróżnienie dla wybitnego reżysera filmowego i teatralnego, pisarza, poety i malarza zostało wręczone na Stacji Biblioteka podczas trwającego Festu Literackiego „KakauSzale”.

„Tabulka” to wyróżnienie honorowe dla najlepszego śląskiego autora przyznawane corocznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej. Sama nagroda wykonana jest z płyty granitowej, która po wręczeniu jest umieszczana w bibliogrodzie, czyli na placu przy Stacji Biblioteka. Natomiast sam laureat otrzymuje wersję “Tabulki” w formie szklanej statuetki. Dotychczas tytuł “Optimus Auctor Silesianus” otrzymali: Henryk Waniek (MMXV), ks. Jerzy Szymik (MMXVI), Zbigniew Kadłubek (MMXVII), Kazimierz Kutz (MMXVIII), Szczepan Twardoch (MMXIX) i Tadeusz Sławek (MMXX). Ten ostatni nagrodę odebrał podczas środowej (13.10) uroczystości (w ubiegłym roku ze względu na pandemię została ona zorganizowana online). 

Jednak głównym punktem było przekazanie tegorocznej “Tabulki” Lechowi Majewskiemu i jego spotkanie autorskie. - Staramy się rozszerzyć formułę tytułu „Optimus Auctor Silesianus” o sztuki pokrewne, stąd wybór kapituły. Dotychczas nagrodziliśmy m.in. Kazimierza Kutza, który głównie był reżyserem, ale także pisarzem, czy też Tadeusza Sławka, którego działania wychodzą daleko poza literaturę - mówi Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. - Z kolei Lech Majewski jest przykładem osoby, która zaczynała od słowa i to słowo było elementem formacyjnym jego twórczości. Dziś jest znanym na całym świecie reżyserem, ale ma na swoim koncie także m.in. opery, muzykę, sztukę malarską, a także członkostwo w Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej - dodaje.

Podczas spotkania w Stacji Biblioteka goście mieli okazję nie tylko wysłuchać rozmowy z nagrodzonym, którą przeprowadził prof. Piotr Zawojski, ale także recitalu w wykonaniu Józefa Skrzeka. Zaprezentował on muzykę z opery „Pokój Saren”, której wraz z Lechem Majewskim jest współautorem.

Ostatnie wydarzenie w ramach tegorocznej edycji Festu Literackiego „Kakauszale”, czyli VII Targi Śląskiej Książki odbędzie się 20 października od godz. 13 do 18. W czasie imprezy śląscy wydawcy zaproponują swoje najnowsze książki, które podpisywane będą przez autorów biorących udział w targach. Poza tym odbędą się spotkania autorskie, czy też prezentacja śląskich strojów. - Czeka wiele atrakcji na czele z wydarzeniem niespodzianką. Myślę, że już teraz możemy zdradzić, o co chodzi. W dzień targowy, czyli 20 października po godzinie 15 zaprezentowany zostanie u nas „Śląski blues”, czyli przedstawienie z towarzyszeniem wiolonczeli i kontrabasu dedykowane dzieciom - zachęca Krystian Gałuszka.


Komentarze