Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Szykuje się piąty Fest Literacki

23-10-2020, 09:41 Joanna Oreł

Wielkimi krokami zbliża się piąta edycja Festu Literackiego „Kakauszale”. W tym roku odbędzie się ona w formie transmisji internetowej. Formuła imprezy będzie za to tradycyjna. Zaplanowano targi śląskiej książki, Konkurs Poetycki im. ks. N. Bonczyka oraz wręczenie „Tabulki”, czyli honorowej nagrody MBP.

Idea tego wydarzenia zrodziła się z faktu, że jako mieszkańcy aglomeracji czasami jesteśmy zamknięci na to, co dzieje się w danym mieście pod względem twórczości literackiej. Tymczasem opracowania, które powstały u naszych sąsiadów, często dotyczą także naszego miasta. Chcemy promować śląską książkę. Takie działania są potrzebne, bo kiedy zorganizowaliśmy pierwszą edycję imprezy, to wszyscy byliśmy zdziwieni szeroką ofertą, jeżeli chodzi o książki powstające na Śląsku – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, która jest organizatorem imprezy „Kakauszale”.

Tegoroczny Fest Literacki odbędzie się 29 października (czwartek). W tym dniu podczas internetowych targów książki wydawnictwa lub autorzy będą promowali dzieła literackie. – Chodzi nam o śląskie książki w tym sensie, że powstały one w naszym regionie. Natomiast ich tematyka może być dowolna. W dużej mierze oczywiście powinna dotyczyć spraw regionu – wyjaśnia Krystian Gałuszka.

Kolejny punkt programu to podsumowanie XVI edycji Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka. Zwycięzcy zaprezentują się w formie online lub na żywo. Trzecia część Festu Literackiego to uroczystość wręczenia „Tabulki”, która jest honorową nagrodą MBP. Dotychczasowi jej laureaci to Henryk Waniek, ks. Jerzy Szymik, Zbigniew Kadłubek, Kazimierz Kutz i Szczepan Twardoch. Ze zwycięzcom zostanie przeprowadzony wywiad, jednak na razie jego nazwisko pozostaje niespodzianką. Tabulka jest tablicą wykonaną z granitu, która wmurowywana jest w bibliogrodzie przy Stacji Biblioteka. Natomiast sam uhonorowany otrzymuje tablicę w formie szklanej. – Podczas wyboru autora kierujemy się dotychczasowym dorobkiem twórcy oraz tym, jaka jest jego obecna działalność oraz kierunek rozwoju – podkreśla Krystian Gałuszka. – Co ciekawe, co roku kapituła jest jednomyślna w swoim werdykcie, choć mamy na Śląsku tak wielu różnych autorów – dodaje.

Fest Literacki „Kakauszale” organizowany jest od 2015 roku w ramach Rudzkiej Jesieni Kulturalnej. Nazwa imprezy nie jest przypadkowa. Kakauszale to wywar z łusek kakaowych. Co roku MBP przygotowuje ten oryginalny napój dla uczestników spotkań. Tym razem ze względu na epidemię koronawirusa i formułę online powstanie film w przestrzeni izby regionalnej na Ficiunsie, z którego mieszkańcy będa mogli dowiedzieć się, jak powstaje kakauszale i jakie jest pochodzenie tego napoju. 


Komentarze