Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Szyb powrócił do muzeum

30-03-2017, 09:57 Agnieszka Lewko

Po dwunastu latach zapomnienia szyb kopalniany powrócił na wystawę. W Muzeum Miejskim im. M. Chroboka w Rudzie znowu można podziwiać odnowiony obiekt, zrobiony z zapałek, który powstał prawie czterdzieści lat temu.

- Pamiętam, jak dokładnie trzydzieści siedem lat temu, przekazałem ten szyb Maksymilianowi Chrobokowi. Przez długi czas szyb był dostępny dla zwiedzających, jednak później uległ zniszczeniu. Niedawno naprawiłem go i znowu zasilił muzealną ekspozycję - zaznacza Janusz Urbański, konstruktor szybu.

Renowacja kopalnianego szybu z zapałek trwała tydzień, a dokładnie siedemdziesiąt godzin. Jest on jedną z pierwszych rzeźb, które stworzył rudzianin. W jego artystycznym dorobku znajdują się obiekty przedstawiające śląską infrastrukturę, budynki, samochody, statki, zegary, kościoły i wiele innych.


Komentarze


07-04-2017, 11:53
Kustosz napisał(a):

Porażające...

07-04-2017, 11:47
Mimi napisał(a):

Hahaha... Trochę spóźniony ten żart prima aprilisowy. Od kiedy muzeum służy wystawianiu prac hobbystów amatorów? Acha zapomniałam - władze miasta dbają o kulturę na najwyższym poziomie... amatorstwa