Sztuka ikonografii
18-02-2013, 21:05 Robert Połzoń
Na ścianach jednej z sal rudzkiego muzeum można podziwiać twórczość Danuty Majewskiej. Rudzianie sakralne ikony wszechstronnej artystki mogli zobaczyć już w poniedziałek na otwarciu wystawy.
- Jest to na pewno wyjątkowa wystawa. Autorką jest pani, która pochodzi z Krakowa. Artystka większość uwagi skupia na malarstwie a ono prezentowane jest przez ikony. Są to prace malowane farbami olejnymi na desce. W większości opowiadają o życiu postaci świętych– tłumaczy Ewelina Pieczka etnolog z Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka.
Pani Danuta w swojej artystycznej przeszłości próbowała już prawie wszystkich technik, aby w końcu skupić swoje upodobania na malarstwie olejnym oraz tworzeniu ikon.
- Moją inspiracją jest decha a w szczególności jej kształt. Ja patrzę na deskę i czepię z niej natchnienie – mówi artystka– Spędzam każde wakacje na Mazurach i szukam tam np. starych cerkwi. Dlatego w moich pracach pojawiają się prawosławne inspiracje– dodaje.
Na wystawie można także zobaczyć zdobione przez panią Danutę świece artystyczne oraz zapoznać się z poezją artystki, która jest swoistym uzupełnieniem prac malarskich.
-Rzeczywiście widać w tych obrazach wspomnienia kresów. Bardzo sobie cenię w pracach te wpływy. Naprawdę warto to obejrzeć – mówi Zdzisław Niklewicz, uczestnik otwarcia wystawy.
W rudzkim muzeum prace pani Danuty Majewskiej będzie można oglądać do 3 marca.
Komentarze