Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Sztuka ikonografii

18-02-2013, 21:05 Robert Połzoń

Na ścianach jednej z sal rudzkiego muzeum można podziwiać  twórczość  Danuty Majewskiej.  Rudzianie sakralne ikony wszechstronnej artystki mogli zobaczyć już w poniedziałek na otwarciu wystawy.


- Jest to na pewno wyjątkowa wystawa. Autorką jest pani, która pochodzi z Krakowa. Artystka większość uwagi skupia na malarstwie a ono prezentowane jest przez ikony. Są to prace malowane farbami olejnymi na desce. W większości opowiadają o życiu postaci świętych– tłumaczy  Ewelina Pieczka etnolog z Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka.

 

 

Pani Danuta w swojej artystycznej przeszłości próbowała już prawie wszystkich technik, aby w końcu skupić swoje upodobania na malarstwie olejnym oraz tworzeniu ikon.

 

 

- Moją inspiracją jest decha a w szczególności jej kształt. Ja patrzę na deskę i czepię z niej natchnienie – mówi artystka– Spędzam każde wakacje na Mazurach i szukam tam np. starych cerkwi. Dlatego w moich pracach pojawiają się prawosławne inspiracje– dodaje.

 

 

Na wystawie można także zobaczyć zdobione przez panią Danutę świece artystyczne oraz zapoznać się z poezją artystki, która jest swoistym uzupełnieniem prac malarskich.

 

 

-Rzeczywiście widać w tych obrazach wspomnienia kresów. Bardzo sobie cenię w pracach te wpływy. Naprawdę warto to obejrzeć – mówi Zdzisław Niklewicz, uczestnik otwarcia wystawy.

 

W rudzkim muzeum prace pani Danuty Majewskiej będzie można oglądać do 3 marca.

 

 

 

 

 


Komentarze