Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Szczypta Ameryki

17-04-2012, 15:13 Robert Dłucik

Helena Modrzejewska, Zbigniew Brzeziński, Czesław Miłosz, Ignacy Paderewski, Henryk Sienkiewicz, Janusz Głowacki. Co łączy te postaci? Dla każdej z nich Stany Zjednoczone stały się kiedyś drugą Ojczyzną. Właśnie historia i teraźniejszość polskich emigrantów stały się motywem przewodnim VI Dni Amerykańskich w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Ponadgimnazjalnych im. H.C.Hoovera. Laureatów szkolnych konkursów poznaliśmy  podczas gali w Miejskim Centrum Kultury.

Konkursowe zmagania pozwoliły poznać uczniom przeszłość i teraźniejszość Polaków żyjących w USA, zdobyć informacje o miejscach, w których mieszkają, pracują i kultywują tradycje kolejne pokolenia emigrantów ze „starego kraju”. Takich jak Panna Maria, miasteczko w Teksasie założone przez Ślązaków, którzy do Ameryki wyjechali za chlebem, czy słynne Jackowo – polska dzielnica Chicago.

Jednym z najważniejszych punktów wtorkowej gali było oficjalne otwarcie wystawy „Miłosz po amerykańsku”. Zdjęcia, listy oraz wiersze z amerykańskiego okresu w życiu noblisty pochodzą ze zbiorów Adama Miłosza (brata poety) oraz Adama Lizakowskiego. Ekspozycję można będzie przez najbliższy miesiąc zwiedzać w galerii „Fryna”.

Finał Dni Amerykańskich to tradycyjnie również wręczenie statuetek „Przyjaciel szkoły Hoovera” dla osób i firm, które w różny sposób pomagają orzegowskiej placówce. W tym roku otrzymali je: prezydent miasta Grażyna Dziedzic, konsulat Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Adam Budny, zakłady mięsne Madej & Wróbel oraz Stanisław Waszkiewicz.

Galę zwieńczył występ teatralny uczniów „Hoovera”. Klasy gimnazjalne i licealne zaprezentowały wybrane scenki ze słynnej sztuki Janusza Głowackiego „Antygona w Nowym Jorku”.

Tekst i foto: ROD

Zwycięzcy konkursów w ramach VI Dni Amerykańskich

 

Gimnazjum

Konkurs na parodię utworu muzycznego autorstwa potomków polskich emigrantów - klasa Ia (za utwór Petera Cetery)

Drużynowy konkurs wiedzy o skupiskach Polonii w USA – Dominika Malik, Natalia Oblong, Klaudia Wagner (Ia)

Prezentacja multimedialna poświęcona sławnym emigrantom z Polski – klasa I b.

Plakat poświęcony wybitnym emigrantom – klasa I c.

 

Liceum

Prezentacja multimedialna o skupiskach Polonii – klasa II b.

Konkurs wiedzy o mieście Panna Maria – Agnieszka Rojek, Sandra Jarczyk, Patryk Wójcik (klasa II d).

Prezentacje multimedialne „Kocham Cię, Polonio!” – klasa II c

Konkurs recytatorski – Anna Szymura (klasa I b).

Konkurs teatralny – przygotowanie scenek „Antygony w Nowym Jorku” – klasa II c. Komentarze