Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Szansa na sukces 2012

08-05-2012, 15:07 Monika Herman - Sopniewska

Za nami koncerty półfinałowe Szansy na Sukces Dzieci dzieciom. W tym roku uczniowie rudzkich podstawówek zmierzyli się z repertuarem zespołu Kilersi, który wykonuje piosenki do tekstów wierszy Juliana Tuwima.

 

- Stres jest mocny. Przygotowaliśmy piosenkę i krótki występ taneczny – mówi 10 – letnia Kamila z Zespołu Szkolno -  Przedszkolnego w Rudzie Śląskiej Kłodnicy.

- Dziewczyny same chciały występować, nie mogłam się opędzić od chętnych do występu. Musiałam najpierw przeprowadzić casting, żeby wyłonić takie osoby,  które będą się nadawały do tego. U nas raczej cała szkoła śpiewa. Repertuar,który wylosowaliśmy to piosenka „Abecadło” z repertuaru Kilersów  - mówi Magdalena Latocha opiekun muzyczny zespołu.

Konkurs nazywa się Szansa na sukces. Dzieci - dzieciom. Konwencja jak w znanym programie telewizyjnym, ale dzieci dzieciom wzajemnie sobie pomagają. Każdy dzieciak, który jest na widowni płaci po 5 złotych za bilet cegiełkę. Zebrane pieniądze wracają z powrotem do szkół i to z nich finansowane są wyjazdy na zieloną szkołę najbardziej potrzebującym. W tym roku w koncertach wzięło udział 20 szkół podstawowych.

- Dzisiaj odbyły się dwa półfinały i dzieci się tym bawią. Mamy rockandrollową muzykę w połączeniu z wierszami dziecięcymi. Bardzo przeżywam, że to dziewiąta edycja tego koncertu, a to łączy się z tym, że nasza dzisiejsza widownia, kiedy zaczynaliśmy pierwszy raz ten koncert, miała dwa lub cztery lata, a czasem wcale ich jeszcze nie było na świecie. Cieszę się, że ta nasza widownia, co roku jest pełna, że dzieci przychodzą, że chcą – mówi Małgorzata Lorenc, pomysłodawca akcji, dyrektor SP nr 24 w Rudzie Śląskiej. Zapytana o początki akcji uśmiecha się, bo doskonale je pamięta.

- Początki były trudne, ale jak sobie przypomnę tę nasza współpracę i to kto tu występował to aż się miło robi. Bo przecież był m. in. zespół Feel, Dżem, był Universe, Magda Anioł i Big Band Mirosław Kaszuby. W tym roku jest bardziej szalenie ze względu na te utwory i myślę, że jest fajnie. Zobaczymy na koniec jaki jest efekt finansowy. Ale sponsorzy stale dopisują, więc myślę, że duża grupa dzieci – około 60, czy 70 dzieci skorzysta z tych pieniędzy i to jest cudowna sprawa –mówi Małgorzata Lorenc.

Opinie jury na temat uczestników koncertu były bardzo zróżnicowane.

- Poziom występów jest bardzo wysoki. Co roku jest on wyższy. Nie ma takiego przygotowania byle jakiego. Są piękne stroje, dopracowane programy, wszystko zapięte na ostatni guzik. Impreza cieszy się coraz większym uznaniem, nauczyciele wyciągają wnioski z poprzednich edycji koncertów – mówi Iwona Mierzwa, nauczycielka Państwowej szkoły Muzycznej II st. w Rudzie Śląskiej.   

- Żeby te dzieci słuchały melodii to można by to oceniać, ale że dzieci słuchają umpa, umpa, to ten poziom jest, jaki jest. Były ze dwie osoby, które śpiewały. Mam już swoich faworytów. Ale generalnie trzeba te dzieci uczyć śpiewać – mówi Henryk Brumer, koordynator ds. kultury RSM.

Organizatorem rudzkiej szansy jest SP nr 24, UM Ruda Śląska,  Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Miejskie Centrum Kultury.

Nagrodą dla zwycięzcy jest występ na scenie z zespołem Kilersi. Koncert finałowy już 16 maja.

 

Wśród laureatów znaleźli się :

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8

RUDA ŚLĄSKA – WIREK

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 15

RUDA ŚLĄSKA – HALEMBA

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3

RUDA ŚLĄSKA – RUDA

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 7

RUDA ŚLĄSKA – WIREK

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 23

RUDA ŚLĄSKA – BYKOWINA

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6

RUDA ŚLĄSKA – ORZEGÓW

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 13

RUDA ŚLĄSKA – BIELSZOWICE

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1

RUDA ŚLĄSKA – NOWY BYTOM

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 18

RUDA ŚLĄSKA – KOCHŁOWICE

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 30

RUDA ŚLĄSKA – RUDA

 

 

 


Komentarze