Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Świętują po raz 17!

05-10-2021, 13:15 Joanna Oreł

W poniedziałek (4.10) w naszym mieście rozpoczął się XVII Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnością. Na początek odbyło się przekazanie symbolicznego klucza do miasta na ręce osób z niepełnosprawnościami, których święto potrwa do 12 października. W tym roku TGOzN został połączony z jubileuszem 35-lecia działalności DPS „Senior”.

Przed nami m.in. dzień otwarty w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych Koło Ruda Śląska oraz w Rudzkim Stowarzyszeniu Amazonek „Relaks” (6.10). Atrakcje przygotował też Zespół Szkół nr 7 w Rudzie Śląskiej. W ramach wydarzenia „Siódemka na zamku Rudzkich” odbędzie się turniej rycerski oraz sesja zdjęciowa w kostiumach średniowiecznych. Natomiast w DPS „Św. Józef” zaplanowano koncert muzyki klasycznej pt. „Muzyka łączy”. W tym dniu ciekawe warsztaty organizują również pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej. Zajęcia z elementami literackimi „Kim będę, jak dorosnę” dedykowane są dzieciom ze szkół specjalnych. Dla osób z niepełnosprawnościami, które szukają pracy, w godz. 10-12 będzie dyżurował doradca zawodowy (tel. 32 771- 59-00).

Atrakcje kolejnego dnia rozpoczną się już o godz. 9. Olimpiadę Radości zorganizuje Ośrodek dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa”. Z kolei w rudzkim PUP-ie będą kontynuowane warsztaty artystyczne, a w Ośrodku „Święta Elżbieta” planowany jest turniej gier planszowych.

W piątek (8.10) Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych w Bykowinie oraz Stowarzyszenie „Jaskółka” zapraszają na dzień otwarty. W tym samym czasie swoje umiejętności wokalne będą prezentować w konkursie karaoke podopieczni Dziennego Domu Senior-Wigor. Z kolei w hali Zgody w Bielszowicach odbędzie się olimpiada specjalna. W ramach TGOzN zaplanowano także wirtualny bieg charytatywny „Każdy inny, wszyscy równi” (organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 13). Natomiast Szkoła Podstawowa nr 15 z oddziałami integracyjnymi zorganizuje w tym dniu turniej sportowo-rozrywkowy oraz naukę piosenki i kroku tanecznego.

9 października Ośrodek dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa” zaprasza na plener fotograficzny, którego tematem przewodnim będzie 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Natomiast w poniedziałek (11.10) w Szkole Podstawowej nr 35 do sportowych zmagań staną dzieci ze specjalnych i integracyjnych grup przedszkolnych.

XVII TGOzN zakończy się we wtorek (12.10) w Szkole Podstawowej nr 11 Specjalnej w Bielszowicach. Uczniowie zaprezentują wtedy swoje talenty muzyczne, plastyczne czy teatralne. Warto dodać, że w tym dniu Ośrodek dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa” organizuje zdalnie spotkanie aktorskie. – Zaplanowany program Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością może ulec zmianie, stosownie do wytycznych związanych z sytuacją epidemiczną – zaznacza Anita Grobelczyk, pełnomocnik prezydent miasta ds. osób niepełnosprawnych.


Komentarze