Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Świętowanie rozpoczęte

07-06-2019, 08:14 admin

Historia i przemiany Rudy Śląskiej w ostatnich 60 latach – to główne tematy, które poruszone zostały na uroczystej sesji Rady Miasta Ruda Śląska. Po uroczystości w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Nowym Bytomiu odbyła się msza św. w kościele św. Barbary w Bykowinie. Wieczorem z kolei zaplanowany został koncert zespołu Kombi z orkiestrą symfoniczną. Czwartkowe uroczystości rozpoczęły czterodniowy cykl imprez w mieście, w czasie których mieszkańcy świętują okrągłe urodziny swojego miasta.

- Każdy z nas ma swój wkład w budowanie naszego miasta. Ponad 130 tysięcy osób, które mieszka w Rudzie Śląskiej, ma szansę kontynuowania pracy poprzednich pokoleń, czerpania z bogatej i różnorodnej kultury i tradycji, kreowania przestrzeni, z którą można się głęboko utożsamiać. Dlatego z okazji 60. urodzin naszego miasta życzę wszystkim wiary, że możemy zmienić świat i tą naszą Małą Ojczyznę w jeszcze lepsze miejsce. A naszej Rudzie Śląskiej życzę zaangażowanych, odpowiedzialnych i otwartych mieszkańców – powiedziała prezydent Grażyna Dziedzic podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

Podczas uroczystości, która odbyła się w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Nowym Bytomiu nie zabrakło także wielu życzeń i podziękowań złożonych na ręce zarządu miasta przez radnych poprzednich kadencji zaproszonych gości oraz mieszkańców.

- W imieniu Rady Miasta Ruda Śląska składam serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy swój czas, umiejętności, pasje i talenty poświęcili temu miastu. Niech Was nie opuszczają siły i zdrowie. Wszystkim mieszkańcom Rudy Śląskiej i tym, którzy noszą to miasto w sercu życzę wszystkiego dobrego – życzyła Aleksandra Skowronek, przewodnicząca Rady Miasta Ruda Śląska.

W czasie sesji wyświetlone zostały także dwa krótkie filmy o Rudzie Śląskiej. Jeden z nich to przygotowany na okazję 25-lecia miasta, od którego powstania minęło 35 lat, ale wiele z poruszonych w nim spraw pozostaje nadal aktualnych. Spotkanie w Miejskim Centrum Kultury było także dobrą okazją do przypomnienia historii Rudy Śląskiej.

- Historia naszego miasta zaczęła się jeszcze przed rokiem 1959, ale oficjalnie w dniu 1 stycznia tamtego właśnie roku dwie miejscowości Ruda i Nowy Bytom zostały połączone w jedno miasto, które utworzyły Rudę Śląską – opowiadał Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. - Nasze miasto nie byłoby dzisiaj takie, jakie jest, gdyby właśnie nie jego historia i ludzie, którzy ją stworzyli. Dzięki temu miasto to zawsze będzie żyło w naszych umysłach – dodał.

Warto dodać, że 6 czerwca to właśnie dzień, kiedy Ruda Śląska została oddana pod opiekę św. Barbary. Z tej okazji mieszkańcy mogli uczestniczyć we mszy św. w intencji miasta i jego mieszkańców w kościele św. Barbary w Bykowinie.

- W ten sposób przypomnieliśmy o naszej pięknej historii, tradycji i o tym, że dwadzieścia jeden lat temu nasze miasto zostało przekazane pod opiekę świętej Barbary. Dziękuję za wspólne świętowanie, które jest wyrazem przywiązania i szacunku do naszej Małej Ojczyzny – zaznaczyła prezydent Grażyna Dziedzic.

Dzieje rudzkiego herbu są dość burzliwe, co wynika z istnienia wielu dzielnic Rudy Śląskiej, mających swoją historię i godła. Gdy w 1959 r. Nowy Bytom i Rudę połączono w jeden organizm pod nazwą Ruda Śląska, składający się z jedenastu dzielnic, władze miasta zdecydowały o utworzeniu zupełnie nowego herbu. Zgodnie z ówczesną propagandą miał on wyeksponować jedynie dwa momenty - przynależność miasta do Polski Ludowej i jego wielkoprzemysłowy charakter, który zawdzięczało nowemu ustrojowi. Jednak po przeszło trzydziestu latach stary herb zastąpiono nowym, przedstawiającym wizerunek św. Barbary, która uważana jest za patronkę górników.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze