Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Świętowali 120-lecie

13-10-2022, 12:15 Anna Piątek

Szkoła Podstawowa nr 36 im. Juliusza Słowackiego w Orzegowie obchodzi 120-lecie istnienia. Od 25 lat jej dyrektorem jest Iwona Skrzypczyk-Sikora. Na jej ręce gratulacje i życzenia złożył prezydent miasta – Michał Pierończyk.

– Gratuluję wszystkim, których ścieżki zaprowadziły w mury tej szkoły. Jestem zbudowany, tym miejscem i ludźmi, którzy tę szkołę tworzą. Ona nie tylko edukuje, ona wychowuje i organizuje życie społeczne dzielnicy Orzegów – mówił podczas uroczystości Michał Pierończyk. – Wiele osób zdobywało tutaj swoją edukację, zdobywało wiedzę i doświadczenie, zawiązywało przyjaźnie, uczyło się postaw obywatelskich i funkcjonowania w społeczeństwie. Czynili to pod kierunkiem nauczycieli, którzy zostawali tu swoje serce, zaangażowanie i umiejętności. To również pracownicy administracyjni, którym należą się słowa uznania i wdzięczności. Jestem pewien, że szkoła będzie prężnie działała przez następne dziesięciolecia – dodał prezydent.

Obecnie w szkole uczy się 290 uczniów oraz 100 dzieci przedszkolnych. Dla Iwona Skrzypczyk-Sikory, dyrektor placówki to „szkoła rodzinna”. – To jest moja szkoła, ja do niej chodziłam, jestem jej absolwentką. Tutaj chodził mój dziadek, kiedy to była katolicka szkoła męska, chodził tu również mój wujek, mój ojciec, moja kuzynka i mój syn – podkreśla Iwona Skrzypczyk-Sikora, dyrektor SP nr 36.

W pracę na rzecz szkoły od 25 lat wkłada serce. – Kocham to, co robię, kocham dzieci. Codziennie dzień pracy rozpoczynam od tego, że odwiedzam tych najmłodszych, w przedszkolu i to daje mi taki ,,power” na cały dzień – dodała.

Pierwszy budynek szkoły powstał w 1858 roku. Patronką szkoły została hrabina Joanna Schaffgotsch, a kierownikiem Józef Sekatzek. Kiedy Orzegów zaczął się rozwijać podjęto decyzję, by szkołę rozbudować o drugi budynek. Pierwszy gmach pełnił swą funkcję do 1901 roku, kiedy to ze względu na stan techniczny i zbyt wysokie koszty remontu podjęto decyzję o jego wyburzeniu. W maju 1902 roku zakończono budowę nowej, 12-klasowej szkoły, która dziś nosi imię Juliusza Słowackiego. Przy placówce 11 lat temu powstał plac zabaw, natomiast w roku 2012 powstało boisko. Marzeniem dyrekcji placówki jest nowoczesna sala gimnastyczna.


Komentarze