Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Świetlice świętują

14-06-2018, 10:36 UM Ruda Śląska

Po raz 16. w Rudzie Śląskiej świetlice środowiskowe i socjoterapeutyczne spotkają się na wspólnym pikniku. Tegoroczna Świetlandia odbędzie się już w najbliższą sobotę /16 czerwca/ na Burloch Arenie przy ul. Bytomskiej 15 w godzinach 9:30 - 13:00. Dla uczestników przewidziano liczne zajęcia artystyczne, konkurencje sportowe i zręcznościowe.

Placówką organizującą imprezę jest Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza. - Wszystkie placówki już od kilku tygodni przygotowują się do Świetlandii. Podopieczni placówek biorą udział w zajęciach profilaktycznych dotyczących uzależnień oraz wystartowali w konkursie na najlepsze hasło profilaktyczne. Placówka, której hasło zdobędzie największą ilość punktów, otrzyma nagrodę w wysokości 1000 zł do wykorzystania na alternatywne formy spędzania czasu - mówi Ewa Burek ze stowarzyszenia. - Do udziału w imprezie zaproszeni są również rodzice naszych podopiecznych. Podczas Świetlandii będą mogli zwiększyć swoją wiedzę dotyczącą uzależnień behawioralnych oraz pierwszej pomocy - dodaje.

Podczas imprezy dzieci będą mogły skorzystać z wielorakich atrakcji, takich jak dmuchany zamek, zjeżdżalnia, gry i zabawy z chustą, malowanie włosów i twarzy oraz konkurencje sportowe i zręcznościowe. Ważną częścią imprezy będą warsztaty ogólnorozwojowe, m.in. malowanie koszulek, kubków, cuda z filcu, hip-hop, taniec nowoczesny, samoobrona.

Festiwal Świetlic Środowiskowych Świetlandia organizowany jest w Rudzie Śląskiej od 2003 roku. W 2005 r. organizatorzy imprezy zostali nagrodzeni przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej.

Na terenie Rudy Śląskiej działa 14 placówek wsparcia dziennego prowadzonych w formie opiekuńczej (świetlice, kluby młodzieżowe, ognisko wychowawcze) i specjalistycznej przez organizacje pozarządowe oraz miasto. Placówki te dysponują 531 miejscami. Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza prowadzi 2 placówki wsparcia dziennego w formie specjalistycznej w Halembie i Rudzie oraz ognisko wychowawcze w Bykowinie. Ośrodek Święta Elżbieta prowadzi placówkę wsparcia dziennego w formie specjalistycznej w Wirku i 3 placówki wsparcia dziennego w Nowy Bytomiu, Czarnym Lesie i Orzegowie, zaś Zgromadzenie Sióstr Święta Elżbieta prowadzi placówkę wsparcia dziennego w
formie opiekuńczej w Goduli. Ponadto w mieście działają dwa ośrodki wsparcia dziennego w formie specjalistycznej w Rudzie i Nowym Bytomiu prowadzone przez Placówkę Wsparcia Dziennego, Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych w Bykowinie oraz 3 Kluby Młodzieżowe działające w strukturach Stowarzyszenia św. Filipa Nereusza.

Tegoroczna Świetlandia odbędzie się w ramach zadania: Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym - "Mam alternatywę. Programy profilaktyczne z zakresu narkomanii oraz uzależnień behawioralnych".


Komentarze