Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

ŚWIĄTECZNE CUDEŃKA

13-12-2011, 16:46 Robert Dłucik

Zaczynamy od główki i aureoli, potem skrzydełka, a dopiero na końcu reszta. Najtrudniejsze jest uformowanie „dołu”, można użyć do tego na przykład butelki oraz krochmalu - podaje przepis na haftowanego aniołka Stefania Copik. Taki aniołek pięknie prezentuje się potem na choince. I daje o wiele więcej satysfakcji niż ozdoba kupiona w jednym z marketów. Pani Stefania jest jedną z członkiń Klubu Rękodzieła Artystycznego „Tęcza”. Wystawę świątecznych prac hafciarek można oglądać w bielszowickim Domu Kultury.

 

Misternie zdobione obrusy i serwetki, wspomniane wyżej aniołki, dzwoneczki, czapki dla świętego Mikołaja, kartki z bożonarodzeniowymi motywami – to wszystko i jeszcze wiele innych rzeczy znajdziemy na wystawie.

 

- Taki duży obrus, zakładając, że pracujemy nad nim codziennie, zajmuje miesiąc, albo nawet troszkę więcej. Korzystam z różnego rodzaju nici, trudno powiedzieć ile ich „schodzi” – tłumaczy pani Stefania. Własnoręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi obdarowuje całą rodzinę. – Praktycznie wszystko, co zrobię to rozdam – śmieje się.

 

Dla blisko dwudziestu pań, działalność w klubie „Tęcza” to sposób na spędzenie wolnego czasu. Wszystkie są już na zasłużonych emeryturach. – W domu by mi się „mierzło”. A tak możemy się spotkać, „sztrykowanie” działa też uspokajająco – mówi pani Stefania.

Spotkania w „Tęczy” to dla pań również okazja, by wymienić się pomysłami, wzorami oraz podnieść swoje umiejętności. – Takiego aniołka nie potrafiłam kiedyś zrobić. Dopiero koleżanki z klubu mi pokazały. Kiedy jest jakiś trudniejszy wzór dzwonię do nich z prośbą o pomoc – mówi Urszula Dworaczek, w klubie od pięciu lat. – Bardzo serdecznie zapraszamy panie, określam je mianem pozytywnie zakręconych, żeby do nas przyszły – zachęca pani Urszula.

Tajniki haftów richelieu, haftów krzyżykowych i robótek ręcznych panie zgłębiają w każdy wtorek od 16.00 do 18.00 w bielszowickim Domu Kultury. Dwa razy w roku – przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą – organizują wystawy swoich prac. Chętnie biorą także udział w imprezach miejskich, festynach, przygotowują lekcje dla uczniów w szkołach, odwiedzają też przedszkola.

Bożonarodzeniowa wystawa będzie czynna do 18 grudnia. Cudeńka wychodzące spod szydełek można nie tylko oglądać, ale również kupić i wykorzystać do ozdobienia świątecznego stołu lub choinki.


Komentarze