Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Świat widziany oczami Grzegorza Haiskiego

12-05-2023, 10:28 Joanna Oreł

„Z mojej palety” - pod takim hasłem odbył się wernisaż 39. indywidualnej wystawy malarstwa Grzegorza Haiskiego w Galerii Czapla, działającej przy Centrum Inicjatyw Społecznych w Orzegowie. Ekspozycję prac można oglądać do końca tego miesiąca.

Grzegorz Haiski to mieszkaniec Bykowiny, który malarstwem zajmuje się od ponad 50 lat. Swój warsztat twórczy doskonalił pod okiem Władysława Lucińskiego, związany był z wieloma grupami twórców nieprofesjonalnych, brał udział w wielu międzynarodowych plenerach malarskich i wystawach. Jego prace można podziwiać w Muzeum Miejskim im. M. Chroboka, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, w kolekcji “Barwy Śląska”, a nawet w Watykanie.

- Artysta w Galerii Czapla zaprezentował kolekcję obrazów o bardzo różnorodnej tematyce. Zwiedzając wystawę, będzie można podziwiać zarówno architekturę śląskich miast, jak i kambodżańskich, zabytkowych świątyń. Perełką na wystawie jest cykl związany z przyrodą Doliny Kochłówki - mówi Agnieszka Płaszczyk, kierownik Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów Miejskiej Biblioteki Publicznej. - O wielkiej wrażliwości twórcy świadczą urocze scenki rodzinne na tle zaśnieżonej Brennej, czy też zaangażowane w aktualną tematykę obrazy niszczenia środowiska oraz wojny w Ukrainie - dodaje.

Wernisaż wystawy Grzegorza Haiskiego odbył się 9 maja, a obrazy można oglądać do 31 maja w godzinach otwarcia biblioteki, po wcześniejszym zgłoszeniu tego faktu w MBP Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów.

Foto: Magdalena Malczewska


Komentarze