Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Spotkanie ze ślonskom godkom

26-03-2019, 08:54 admin

29 marca tematem spotkania z cyklu „Twórczy piątek na Ficinusie” będzie ślonsko godka. Szpaski wiekanocne, monologi i wiersze w gwarze przedstawią Bronisław Wątroba, Dorota Książek i Oliwia Stawicka. Bronisław Wątroba zaprezentuje też swoje najnowsze wydawnictwo - parafrazę Ewangelii św. Łukasza, opisującą ostatnie dni życia Chrystusa. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w salce parafialnej kościoła ewangelickiego na zabytkowym osiedlu „Ficinus” w Rudzie Śląskiej.

Piątkowy wieczór będzie okazją do spotkania z miłośnikami śląskich tradycji i gwary. Są wśród nich przedstawiciele starszego i młodszego pokolenia. – To cieszy, że młodzież chce pielęgnować gwarę śląską i podtrzymywać nasze tradycje. Z kolei mając takich pasjonatów jak nasi goście, młodsze pokolenie ma skąd czerpać wiedzę - zauważa Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

W salce parafialnej kościoła ewangelickiego przy ul. Kubiny swoją kolejną publikację zaprezentuje Bronisław Wątroba, autor ewangelicznych parafraz rymowanych po śląsku. Gość przeczyta fragment parafrazy Ewangelii św. Łukasza, opisujący ostatnie dni życia Chrystusa: wydanie, sąd, męczeństwo i śmierć na Krzyżu.

Osoby zainteresowane będą mogły nabyć na miejscu śląskie parafrazy Ewangelii św. Jana i św. Łukasza. Zaprezentowane zostaną też szpaski śląskie będące pokłosiem internetowego Konkursu Szpaski Wielkanocnej.

Z kolei Dorota Książek, laureatka licznych konkursów, m.in. Gryfny Godki w Piekarach Śląskich, przedstawi swoje monologi, oczywiście w gwarze śląskiej. Będzie można też posłuchać wierszy w wykonaniu Oliwii Stawickiej, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 24, zdobywczyni III miejsca w regionalnym konkursie gwary śląskiej. – Zapraszamy na spotkanie ze ślonskom godkom, ale przede wszystkim z rudzianami, miłośnikami rodzimych tradycji i kultury – mówi naczelnik Piecha.

Cykl „Twórczy piątek na Ficinusie” to inicjatywa miasta, biblioteki miejskiej i parafii ewangelickiej. Ma ona na celu promocję kolonii robotniczej Ficinus przy ul. Kubiny oraz szeroko pojętych tradycji śląskich. - Dzięki gościnności ks. proboszcza możemy spotykać się w tym charakterystycznym dla miasta miejscu – mówi Krzysztof Piecha. – To historyczna perełka Rudy Śląskiej, którą każdy rudzianin powinien poznać, stąd pomysł cyklicznych spotkań na Ficinusie – podkreśla.

Kolonia Ficinus to historyczne osiedle robotnicze znajdujące się przy ul. Kubiny w Rudzie Śląskiej-Wirku. Od 2006 roku wpisane jest na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Osiedle to powstało w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Właścicielami kopalni byli przemysłowcy z rodu Donnersmarcków, którzy byli również fundatorami osiedla. Kolonia składa się z szesnastu domów i stanowi jeden z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Nazwano ją tak na cześć ważnego urzędnika górniczego, który był odpowiedzialny za jej budowę. Budynki Ficinusa w niczym nie przypominają typowych ceglanych śląskich familoków. Niezwykłość kolonii polega na użyciu jako budulca naturalnego piaskowca, pozyskiwanego z okolicznych kamieniołomów. W każdym budynku znajdowały się cztery mieszkania, a w nich: przedsionek, kuchnia i mały pokój. Ficinus miał charakter kolonii wiejsko-przemysłowej. Mieszkali w niej „górniko-rolnicy”, którzy na co dzień fedrowali węgiel, a w wolnym czasie uprawiali pola, znajdujące się za budynkami mieszkalnymi.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze