Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Spacer z historią w tle

21-08-2018, 12:56 Agnieszka Lewko

Już w najbliższy weekend (25-26.08) na miłośników historii czeka nie lada gratka. Będą mogli oni   uczestniczyć w wydarzeniu historycznym „Szańce Pamięci - Punkt oporu Wzgórze 319”, zorganizowanym przez Muzeum Miejskie im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej.

- Jest to znakomita okazja, aby poznać wydarzenia, jakie rozegrały się na naszym terenie na przełomie sierpnia i września 1939 roku, kiedy polscy żołnierze, przy wsparciu ochotników, stanęli do boju z najazdem hitlerowskim - podkreśla Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej. - Impreza ta ma na celu wprowadzenie do świadomości mieszkańców miasta zespołu cennych,  a zapomnianych zabytków sztuki fortyfikacyjnej -  schronów Obszaru Warownego „Śląsk” - dodaje.

Wydarzenie odbędzie się w dwóch miejscach w dzielnicy Nowy Bytom i Bielszowice, tj. w siedzibie Straży Miejskiej przy ul. Hallera 61, gdzie mieści się schron nr 29 i  dawne koszary kompanii fortecznej „Nowy Bytom” oraz w okolicy schronu bojowego nr 33 przy ul. Cynkowej. Obiekty leżące pomiędzy tymi punktami będzie można zwiedzić podczas spacerów z przewodnikami. Spacery rozpoczynać się będą na ul. Hallera i kończyć na ul. Cynkowej.

- W programie imprezy obok wykładów znakomitych historyków i zwiedzania niedostępnych na co dzień obiektów także znajdą się także prezentacje i pokazy grup rekonstrukcji historycznej, warsztaty militarne, demonstracje uzbrojenia i sprzętu obecnego na wrześniowych polach bitew, projekcja filmu dokumentalnego „Bitwa Wyrska” i koncert pieśni patriotycznych. Będą z nami 13 Górnośląska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „73 pułk piechoty”, Muzeum Śląskiego Września, Stowarzyszenie „Pro Fortalicium”, Stowarzyszenie Paramilitarne „Prochownia 1910” - wymienia Krzysztof Gołąb.

Warto dodać, że ta historyczna impreza potrwa dwa dni, a udział w niej jest bezpłatny. W sobotę (25.08) wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 22, natomiast w niedzielę rozpocznie się także o 10, ale zakończy o 16.00. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła prezydent Grażyna Dziedzic, a dofinansowane zostało ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w Ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Szczegółowych informacji udziela Muzeum Miejskie im. M Chroboka.


Komentarze