Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

SP nr 2 – odblaskową szkołą

26-10-2023, 13:51 Joanna Oreł

Szkoła Podstawowa nr 2 z Bykowiny dołączyła od września do Ogólnopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła 2023” organizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. W ramach tego projektu uczniowie realizują zadania, które mają na celu propagowanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Mieli oni okazję wziąć udział w konkursach tematycznie związanych z hasłem przewodnim, projektując np. odblaskowe kamizelki i emblematy, wymyślając hasła promujące ich noszenie, pisząc słowa piosenki, która zachęca do właściwych zachowań na drodze, a także startując w konkursach: plastycznym i wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Natomiast podczas wycieczek uczniowie pamiętają o korzystaniu z kamizelek odblaskowych.

Projekt „Odblaskowa Szkoła” nie jest pierwszym dotyczącym bezpieczeństwa na drodze, w jaki zaangażowała się społeczność SP nr 2. W ubiegłym roku szkolnym zajęła ona I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Kierunek Bezpieczeństwo, ABC Kolejowe”. W ramach nagrody, która opiewała na 20 tys. zł, szkoła wzbogaciła się o plac do zabaw i ćwiczeń.

– Dbałość o bezpieczeństwo wychowanków przejawia się także poprzez organizowanie corocznych egzaminów na kartę rowerową, a także spotkań z policjantami. 13 września 2023 r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” uczniowie klas I-III mieli okazję porozmawiać na tematy bezpieczeństwa z funkcjonariuszem policji – mówi Iwona Czusz, dyrektor SP nr 2. – Inne działania placówki w zakresie propagowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym to np. wyposażenie uczniów w kamizelki i elementy odblaskowe. W tym roku szkolnym, podobnie jak i w poprzednich, dzieci z klas pierwszych otrzymały takowe, jako element wyprawki w czasie pasowania na ucznia szkoły. W uroczystości tej, która odbyła się 21 września, wziął udział prezydent miasta pan Michał Pierończyk, dla którego bliskie są sprawy bezpieczeństwa. Szereg podejmowanych w zakresie bezpieczeństwa przedsięwzięć oraz współpraca z przedstawicielami policji są więc najlepszym potwierdzeniem tego, iż bezpieczeństwo i edukacja młodego pokolenia w tym zakresie jest traktowana w naszej szkole priorytetowo – dodaje.


Komentarze