Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

SP nr 18 wystąpiła ,,Do Hymnu!”

14-11-2022, 14:45 Joanna Oreł

– To było niezwykle uroczyste i podniosłe przeżycie, które na pewno pozostanie na wiele lat w pamięci uczniów – tak Grażyna Miliczek, dyrektor SP nr 18, podsumowuje ubiegłotygodniową prezentację konkursową uczniów tej placówki w ramach konkursu „Do Hymnu!”. Polegała ona na odśpiewaniu przez nich Hymnu Państwowego oraz dwóch pieśni hymnicznych. SP nr 18 jest jedyną szkołą z Rudy Śląskiej, która zakwalifikowała się do 5. edycji tego wydarzenia. W sumie bierze w niej udział 300 szkół podstawowych z całej Polski, a po wysłuchaniu wszystkich prezentacji 30 listopada zostaną ogłoszone wyniki.

Uczniowie podczas prezentacji zaśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego” oraz „Rotę” i „Gaude Mater Polonia”. Wysłuchali ich m.in. prof. Wiesław Delimat z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, członek komisji konkursowej; wiceprezydent Anna Krzysteczko oraz Teresa Adamczuk, prezes Związku Górnośląskiego koło Kochłowice. – W mojej ocenie wykonanie naszych uczniów było bardzo dobre, teraz czekamy na decyzję komisji, która wstępnie mówiła o tym, że jest zadowolona z prezentacji – mówi Grażyna Miliczek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18. – Nasi uczniowie byli zaangażowani na sto procent. Stanęli na wysokości zadania poprzez samo przygotowanie – udział w lekcjach patriotycznych, w próbach, a także poprzez postawę, stroje oraz samą prezentację – dodaje.

Nad przygotowaniem uczniów czuwała Sandra Loska, nauczyciel muzyki w SP nr 18, która także dyrygowała szkolnym ,,chórem”. Próby trwały dwa miesiące. – Hymn, wiadomo, każdy znał, jednak w przypadku „Roty” i „Gaude Mater Polonia” były to dla uczniów zupełnie nowe utwory. Początkowo sama obawiałam się, czy dadzą radę śpiewać po łacinie i na dodatek utwór, który jest dość trudny muzycznie – mówi Sandra Loska. – Podeszłam do tego od strony historycznej. Jak usłyszeli, że będą śpiewać utwór z XIII wieku, zaczęło im się to podobać. Patriotyzm w naszej szkole nie jest tematem obcym, od najmłodszych klas staramy się przekazywać uczniom odpowiednie wartości. Wyniki konkursu poznamy 30 listopada, jednak niezależnie od niego, moi uczniowie są dla mnie numerem jeden – dodaje.

Sandra Loska także z zaangażowaniem przystąpiła do przygotowań konkursowych poprzez uczestnictwo w warsztatach, prowadzonych przez uznanych wykładowców akademickich, a zarazem członków komisji konkursowej.

Organizatorem konkursu „Do Hymnu!” jest Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Ma on zasięg ogólnopolski i skierowany jest do szkół podstawowych. Jego celem jest przede wszystkim nauka śpiewania Hymnu Państwowego i pieśni hymnicznych, zainteresowanie historią Polski, wzbudzanie postaw patriotycznych, ale także integracja młodych ludzi i budowanie wspólnoty. Pierwszym etapem przedsięwzięcia był nabór wśród szkół, które wysłały zgłoszenia do konkursu. W tym roku wpłynęły one od 355 podstawówek, spośród których 300 zakwalifikowało się do przesłuchań. Kolejnym działaniem były warsztaty dla nauczycieli, którzy w swoich placówkach przygotowywali uczniów do przesłuchań konkursowych. Wzięło w nich udział 100 osób. Przesłuchania w poszczególnych placówkach potrwają do 25 listopada. Pierwsza nagroda w konkursie wynosi 20 tys. zł, druga – 15 tys. zł, a trzecia – 10 tys. zł. Mają zostać również przyznane wyróżnienia wojewódzkie w wysokości 5 tys. zł. – Jednak dla nas najważniejsze jest to, że przystąpiliśmy do tego konkursu i przygotowaliśmy się najlepiej, jak potrafiliśmy – podsumowuje Grażyna Miliczek.


Komentarze