Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

SP nr 16 dla rudzkiego schroniska

21-12-2022, 09:20 Joanna Oreł

W okresie przedświątecznym Szkoła Podstawowa nr 16 im. Janusza Korczaka w Wirku kolejny raz zorganizowała akcję wspierającą chore i bezdomne zwierzaki z rudzkiego schroniska TOZ Fauna. Uczniowie zbierali karmę dla zwierząt oraz zorganizowano koncert w połączeniu z kiermaszem, z którego dochód przeznaczony zostanie także na rzecz rudzkiego azylu.

Inicjatywa wyszła z dwóch klas – 7a i 6b, które przez listopadowy tydzień wypiekali ciasta, ciasteczka oraz pierniki na kiermasz połączony ze zbiórką karmy dla zwierząt. W tym roku do akcji charytatywnej dołączył również szkolny zespół muzyczny Ruda Nuta, który zorganizował dla rodziców koncert piosenki pozytywnej. W trakcie mieli oni okazję wesprzeć inicjatywę młodzieży podczas kiermaszu. Ponadto wylicytowali domowej roboty tort upieczony przez jedną z mam – został on podarowany uczniom w podziękowaniu za udział w akcji.

– Jesteśmy dumni z uczniów – wykazali się niezwykłym zaangażowaniem, odpowiedzialnością i operatywnością. Szkolna akcja zakończyła się nie lada sukcesem. Udało zebrać się dużą porcję karmy dla kotów i psów oraz 4000 zł. Zebrane dary zostaną przekazane schronisku Fauna, które 14 grudnia odwiedzi mury szkoły wraz z podopiecznymi. Uczniowie całej szkoły będą mieli okazję poznać zwierzaki, które zainspirowały 7a i 6b do tak szlachetnej działalności – podsumowuje Lucyna Brzeziak, nauczyciel i wychowawca klasy 7a z SP nr 16.

Tegoroczna akcja była kontynuacją wolontariackich działań na rzecz TOZ Fauna. Od dwóch lat uczniowie obecnej klasy siódmej realizują adopcję wirtualną kilku psów, z których ostatecznie niemal wszystkie znalazły prawdziwy dom. Uczniowie często odwiedzali schronisko, wyprowadzali psiaki na spacery, bawili się z kotami oraz organizowali przysmaki dla swoich wirtualnych podopiecznych. – Mamy nadzieję, że wolontariat na rzecz schroniska nadal będzie kontynuowany, gdyż uczy młodych szacunku do każdej istoty żywej, odpowiedzialności, życzliwości i wrażliwości na krzywdę – bycia po prostu dobrym człowiekiem. Dobrze, że szkoła jest miejscem, w którym mogą tworzyć, realizować się oraz rozwijać przy okazji pomagając innym – podsumowuje Lucyna Brzeziak.


Komentarze