Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Śląski Kopciuszek

25-05-2023, 09:38 JO

25 maja br. gościem spotkania z cyklu „Twórczy czwartek na Ficinusie” będzie Gabriela Anna Kańtor, która opowie o swojej twórczości. Jej zamiłowanie do śląskości przelane na papier zaowocowało kilkoma powieściami, wśród których znalazła się historia rudzkiego Kopciuszka. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w siedzibie Biblioteki Ficinus przy ul. Pawła Kubiny 24 w Rudzie Śląskiej-Wirku.

Czwartkowy wieczór będzie okazją do spotkania z autorką powieści historycznych. Dwie z nich opowiadają o losach rudzkiego Kopciuszka – Joanny Gryzik, której Karol Godula zapisał swój majątek. – Choćbym jeszcze przeczytała albo napisała nie wiem ile książek, ta postać nigdy mnie nie opuści - pozostanie we mnie na zawsze – mówi autorka dwóch tomów o Joannie Gryzik. – „Śląski Kopciuszek” to tytuł, który przywodzi na myśl bajkę, ale ta historia wydarzyła się naprawdę. Jak na bajkę o sierotce przystało, zakończyłam ją ślubem i nadzieją, że „żyli długo i szczęśliwie”. Czy tak się rzeczywiście stało, odpowie druga część – „Pani na Kopicach” – zdradza autorka książek.

Gabriela Anna Kańtor urodziła się i żyje na Śląsku. Jest autorką książek, m.in. „Koronki z płatków śniegu” czy opowieści o dwóch niezwykłych kobietach - księżnej Daisy („Ławeczka księżnej Daisy”) i hrabinie Joannie Schaffgotsch (dylogia „Śląski Kopciuszek” i „Pani na Kopicach”). Pisarka z wykształcenia jest pedagogiem i terapeutą psychologicznym.

Cykl „Twórczy czwartek na Ficinusie” to inicjatywa miasta oraz biblioteki miejskiej. Ma ona na celu promocję kolonii robotniczej przy ul. Kubiny, która jest obiektem na Szlaku Zabytków Techniki. - W każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 17:00 w budynku Biblioteki Ficinus organizowane są spotkania autorskie, warsztaty i prelekcje. Są one też okazją do zwiedzenia najstarszej kolonii robotniczej w regionie oraz obejrzenia wystawy muzealnej pt. „W dawnej śląskiej kuchni” – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Osiedle robotnicze Ficinus wpisane jest na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W tym roku do SZT dołączył kolejny obiekt z Rudy Śląskiej – Stacja Biblioteka.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze