Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Śląsk spotka się z Irlandią, ale w wersji online

08-06-2020, 09:54 Joanna Oreł

3 lipca rozpocznie się piąta edycja Festiwalu Polsko-Irlandzki Polska Eire, który w tym roku zorganizowany zostanie w formie online. Będzie on przebiegał pod hasłem “Kaj Ślōnsk trefio sie z Irlandjōm”. Organizatorzy przygotowują szereg warsztatów, wystaw, koncertów, pokazów i prelekcji, które potrwają przez trzy dni.

Wszystkie atrakcje będą udostępniane na festiwalowym fun page’u. - Dzięki temu będziemy mogli docierać w tym roku do widzów zarówno w Polsce, jak i w Irlandii. Pierwszy dzień festiwalu rozpoczniemy video mostem pomiędzy obydwoma krajami z ambasadorami Polski w Irlandii oraz Irlandii w Polsce w rolach głównych. W tym dniu zaprosimy również do uczestnictwa w recitalu Zbigniewa Seydy, który jest muzykiem znanego zespołu Carrantuohill, wraz z synem Pawłem oraz spotkania z muzyką rudzkiego zespołu Cztery Piąte - zapowiada Wojciech Kostka, dyrektor Festiwalu PolskaÉire w Rudzie Śląskiej. - Atrakcją dnia dla miłośników śląskiej historii będzie niewątpliwie spotkanie z Kamilem Kartasińskim - historykiem z Uniwersytetu Śląskiego – poświęcona trudnym żołnierskim losom Ślązaków z perspektywy 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej - dodaje.

W kolejne dwa dni onlinowego festiwalu odbędzie się m.in. wywiad z dr. Pawłem Hamerą, prof. Leszkiem Drągiem z Justyną Cwojdzińską, a także spotkanie z Zespołem Tańca Irlandzkiego ERIU. Do pasjonatów literatury skierowana z kolei będzie dyskusja o przeszłości Rudy Śląskiej na podstawie książki Paula Pogodalliego “Potępieni i winni”. Z kolei Katarzyna Kos oraz Grzegorz Chudy zaproszą widzów do rozmowy o świecie akwareli oraz zaprezentują swoje obrazy. - Fanom sportu na pewno przypadnie do gustu opowieść trenerów oraz zawodników Klubu Sportowego Rugby Ruda Śląska o tym, jak doszło do zaistnienia tej dyscypliny sportu w Rudzie Śląskiej. Nie zabraknie również filatelistycznych atrakcji, a także warsztatów rękodzielniczych - mówi Wiktoria Pierończyk, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”, które współorganizuje festiwal.

Ponadto nie zabraknie muzycznych akcentów. Szykuje się m.in. spotkanie ze śląskim zespołem 032, rudzką wokalistką Martą Mansfeld oraz irlandzkim muzykiem Gregiem Cliffordem.


Komentarze