Sierpniowe kino letnie w Rudzie Śląskiej
08-07-2015, 11:14 MS
Lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. W tym okresie największym zainteresowaniem cieszą się wydarzenia plenerowe. Obserwując trend rosnącej popularności pokazów filmowych „pod chmurką”, Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty, po raz pierwszy także przygotowało taką ofertę. We współpracy z Silesia Film – Filmoteką Śląską , Miejską Biblioteką Publiczną - Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów”, Domem Kultury w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach oraz Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka powstała inicjatywa „Kina Letniego” w Rudzie Śląskiej.
W repertuarze znajdziemy pięć plenerowych seansów, podczas których wyświetlane będą filmy w reżyserii Kazimierza Kutza, składające się na tzw. „Tryptyk Śląski” oraz dokument „Bunt stadionów” w reżyserii Mariusza Pilisa. Dzieła wybitnego i bardzo cenionego w całym kraju Kazimierza Kutza to „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” i „Paciorki jednego różańca”. Filmy te powstały w oparciu o własne scenariusze reżysera, stanowią one pełen autentyczności portret regionalnej zbiorowości. „Sól ziemi czarnej” opowiada o pierwszym, zakończonym klęską, powstaniu Śląskim w 1920 roku, pokazanym przez pryzmat losów siedmiu braci Basistów walczących w jednym oddziale. Tragizm miesza się tutaj z elementami komediowymi i charakterystycznym, regionalnym humorem. „Perła w koronie” opowiada dzieje rodziny śląskiej na tle wydarzeń z lat trzydziestych XX wieku. Na fabułę składają się tutaj wydarzenia w fikcyjnej kopalni „Zygmunt”, która jest nierentowna i ma zostać zamknięta. Plany te prowadzą do demonstracji i strajku górników, brutalnie stłumionych przez policję. W „paciorkach jednego różańca” akcja umiejscowiona jest pod koniec lat siedemdziesiątych. Jest to historia emerytowanego górnika, przywiązanego do życia w familokach, który, po przeprowadzce do wilii, umiera. Główne role odgrywali nie zawodowi aktorzy, lecz amatorzy.
Mariusz Pilis to współczesny polski reżyser, scenarzysta filmowy, dziennikarz i korespondent wojenny, autor filmów dokumentalnych, laureat wielu nagród, m.in. Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za „Bunt Stadionów”. Dokument ten opowiada o środowiskach kibicowskich, pokazanych z innej strony niż czynią to, według autora, mainstreamowe media. Jak mówi w rozmowie z Magdaleną Uchaniuk:
„ Kibice przedstawiają bardzo radykalne i zadziwiające stanowisko, które wykracza poza trybuny i doping sportowy, a dotyczy pewnych działań rządu co staje się raczej głosem w debacie publicznej. To środowisko wchodzi w Polsce w protesty przeciwko obecnej władzy. Kończy się to represjami o często dyskusyjnej zasadności. Na ten konflikt nakładają się wszystkie inne obszary sporów we współczesnej Polsce. Od tematów historycznych i patriotycznych poczynając, a na ekonomicznych i społecznych kończąc. Środowiska kibicowskie nie są z Marsa tylko są głęboko osadzone w polskiej rzeczywistości. Bo na stadiony przychodzą i profesorowie i zwykli robotnicy. Biedni ale też i bogaci. Co tydzień w całej Polsce tych ludzi jest co najmniej kilkadziesiąt tysięcy a często więcej. (...)Powstał film nie tylko o kibicach piłkarskich ale przede wszystkim o współczesnej Polsce” (www.sdp.pl).
Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram Kina Letniego. Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny (plakat powyżej).
07.08.2015, godz. 21.00 – „Sól ziemi czarnej”, ogród MCK, Ruda Śląska – Nowy Bytom, ul. Niedurnego 69
14.08. 2015, godz. 21.00 – „Perła w koronie”, Dom Kultury, Ruda Ślaska – Bielszowice, ul. Kokota 160,
20.08.2015, godz. 21.00 – „Bunt stadionów”, CIS „Stary Orzegów”, MBP, ul. Hlonda 29, Ruda Śląska – Orzegów
21.08.2015, godz. 21.00 – „Paciorki jednego różańca”, CIS „Stary Orzegów”, MBP, ul. Hlonda 29, Ruda Śląska - Orzegów
28.08.2015, godz. 21.00 „Sól ziemi czarnej”, Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka, Ul. Wolności 26, Ruda Śląska - Ruda
Komentarze