Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Selfpublishing w Rudzie Śląskiej

06-07-2023, 09:53 admin

Ogólnopolskie Targi Książki Wydawców Niezależnych po raz pierwszy w Rudzie Śląskiej. Już w piątek (7 lipca) w godz. od 12.00 do 18.00 w Stacji Biblioteka przy ul. Dworcowej 33 będzie można spotkać szesnastu autorów - wydawców, którzy zaprezentują swoje publikacje o różnej tematyce. Organizatorem wydarzenia jest Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej oraz Polskie Stowarzyszenie Autorów Niezależnych „Samowydawcy”.

- To pierwsze w Polsce targi książki, w których wystawcami będą wyłącznie autorzy samodzielnie organizujący proces wydawniczy swoich książek – podkreśla Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. – Osoby, które zdecydują się odwiedzić w tym dniu Stację Biblioteka, będą miały okazję poznać osobiście wyjątkowych autorów – wydawców, porozmawiać z nimi, kupić ich książki i zdobyć specjalną dedykację. Podczas targów odbędzie się również panel dyskusyjny, który poprowadzi Anna Maria Kunik. Moderatorka rozmawiać będzie z pisarzami i redaktorami, którzy opowiedzą o spojrzeniu na proces powstawania książki w trybie selfpublishingu – dodaje.

Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się z literaturą dziecięcą, podróżniczą, obyczajową i fantastyczną. Nie zabraknie też kryminałów, romansów oraz poezji. Udział w targach wezmą udział autorzy – wydawcy, którzy do Rudy Śląskiej przyjadą z całej Polski. Wśród nich znajdą się: Norbert Budzyński, Agnieszka Czerwińska, Maks Dieter, Alina Duchnowska, Monika Fudali, Łukasz Janowicz, Justyna Karolak, Paweł Kopijer, Monika Liga, Mariusz Łapiński, Janusz Muzyczyszyn, Irena Omegard, Alicja Podgrodzka, Izabella Agaczewska, Karolina Salwowska, Paweł Zbroszczyk.

Autorzy – wydawcy, którzy pojawią się w Stacji Biblioteka, są przedstawicielami tzw. ruchu samowydawniczego (z ang. selfpublishing), który jest dość popularny w USA, a na rynku polskim dopiero się rozwija.

– Ruchowi temu towarzyszy krzywdząca opinia typu „nikt mu nie chciał tego wydać, bo to słaby tekst, więc wydał sam”. Może tak było kiedyś, teraz obserwujemy wiele naprawdę wartościowych książek wydanych samodzielnie przez autorów. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie zapewne znajdziemy, uczestnicząc w panelu dyskusyjnym, który przeprowadzony będzie w trakcie trwania targów. Rozmówcami Anny Marii Kunik będzie kilkoro pisarzy i redaktorów, którzy opowiedzą o spojrzeniu na proces powstawania książki w trybie selfpublishingu z dwóch stron: twórcy i redaktora oraz o problemach związanych z dystrybucją samodzielnie wydanych książek – tłumaczy Krystian Gałuszka.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze