Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Sąsiedzi 3.0

15-03-2016, 09:12 Joanna Oreł

Trwają zapisu do polsko-ukraińsko-białoruskiego programu edukacji obywatelskiej Sąsiedzi 3.0. Do udziału w projekcie mogą zgłaszać się osoby, które mają pomysł na aktywizację społeczności lokalnej. Powinny one mieć od 18 do 35 lat. Dla uczestników z Polski przewidziano 25 miejsc. Zgłoszenia przyjmowane są do 18 marca br. Współorganizatorem programu jest Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca z Rudy Śląskiej.

- Celem programu jest wspieranie osób działających na rzecz sąsiedzkiej solidarności oraz budowa społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, na Ukrainie i Białorusi – tłumaczy Magdalena Lapshin z rudzkiego Stowarzyszenia Genius Loci – Duch Miejsca. – Staramy się rozwijać w naszych uczestnikach krytyczne myślenie, ciekawość świata oraz chęć do pracy z ludźmi – mówi Katarzyna Dorota, koordynatorka programu w Polsce. – Takich rzeczy nie można się nauczyć wysłuchując wykładu. Dlatego podczas naszych spotkań używamy wielu kreatywnych metod, bawimy się, wychodzimy w teren poszukać inspiracji i pomysłów – dodaje.

Program przeznaczony jest dla osób od 18 do 35 roku życia, mieszkających w Polsce, na Ukrainie i Białorusi, które chcą zacząć lub kontynuować swoją przygodę z aktywizacją społeczności lokalnych. Program zaprasza do współpracy ludzi z różnych środowisk i o różnym wykształceniu, studentów, jak i niestudiujących, wolontariuszy z organizacji pozarządowych, jak i osoby niezwiązane z żadnymi instytucjami, pracujące oraz bezrobotne, mieszkańców miast i wsi.

Zgłoszenia przyjmowane są od osób oraz lokalnych zespołów (2 osoby), które mają pomysł na projekt lub na zmianę w swoim otoczeniu. - Może to być stworzenie wspólnie z sąsiadami ogródka przed blokiem, warsztaty plastyczne dla dzieci czy koncert muzyczny. Dla pomysłów uczestników nie ma granic – mówi Magdalena Lapshin. Działania mogą mieć również charakter międzynarodowy – mogą być realizowane wspólnie przez uczestników z Polski, Ukrainy i Białorusi.

Program będzie trwał od maja 2016 r. do czerwca/lipca 2017 r. Podczas tych kilkunastu miesięcy uczestnicy będą spotykać się na międzynarodowych warsztatach, brać udział w wizytach sąsiedzkich i pracować w swoich społecznościach lokalnych. Narzędziami zmian społecznych w rozumieniu programu są projekty lokalne, na które zostanie zapewnione niewielkie wsparcie finansowe. Kilkusetzłotowe kwoty mogą być przeznaczone na zakup materiałów potrzebnych do realizacji pomysłu, przejazdów czy noclegów (z grantu nie mogą być finansowane honoraria). Uczestnicy mogą również pozyskać wsparcie materialne lub finansowe z innych źródeł, a na warsztatach dowiedzą się, jak to konkretnie zrobić.

Program Sąsiedzi 3.0 jest kontynuacją Pracowni Aktywności Obywatelskiej, która była realizowana w Polsce, na Ukrainie i Białorusi przez ostatnich dziewięć lat. – Zdecydowaliśmy się stworzyć nowy program, żeby lepiej odpowiedzieć na zainteresowania młodych ludzi – mówi Katarzyna Dorota. – Poszerzyliśmy wiek uczestników, mamy nowe tematy. W tym roku podczas pierwszych warsztatów będziemy m.in. zakładać ogrody społeczne i uczyć się tradycyjnego rękodzieła – zapowiada.

Polsko-ukraińsko-białoruski program dla aktywnych lokalnie jest realizowany w ramach projektu Dialogue for Change, finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec oraz Fundację Roberta Boscha. Partnerami programu w Polsce są Stowarzyszenie Genius Loci - Duch Miejsca z Rudy Śląskiej, Europejskie Centrum Solidarności z Gdańska oraz Stowarzyszenie To.Pole z Krakowa. Operatorami programu w skali międzynarodowej są stowarzyszenie MitOst z Berlina oraz organizacja Insha Osvita z Ukrainy.

Zgłoszenia przyjmowane są online do 18 marca 2016 włącznie. Więcej informacji TUTAJ.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze