Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Rudzkie szopki najpiękniejsze

21-12-2017, 11:38 Agnieszka Lewko

Dokładnie 77 szopek bożonarodzeniowych można podziwiać w Muzeum Miejskim im. M. Chroboka. W środę (20.12) w placówce podsumowano 21 już edycję konkursu „Śląska Szopka Bożonarodzeniowa”, który każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników.

- Prace jak zawsze prezentowały wysoki poziom. Cieszy nas to, że każdego roku tak wiele osób bierze udział w tym konkursie - zaznaczył Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej. -  Już od dwudziestu jeden lat możemy cieszyć się tą piękna tradycją przygotowywania szopek bożonarodzeniowych i mam nadzieję, że przetrwa ona w naszym mieście jeszcze wiele lat - dodała Irena Twardoch, pomysłodawczyni konkursu „Śląska Szopka Bożonarodzeniowa”.

Do tegorocznej edycji zostało zgłoszonych 80 szopek wykonanych przez 21 rodzin oraz 86 osób - głównie uczniów rudzkich szkół i przedszkoli. Z kolei jury konkursowe zakwalifikowało 77 prac.

- Startujemy w konkursie już około dwanaście lat. Za rok też weźmiemy udział, bo to już taka nasza rodzinna tradycja. W tym roku zrobiliśmy szopkę z drewnianych elementów i towarzyszyło nam przy tym wiele emocji - powiedział Marcin Sikora z Halemby, laureat w kategorii „szopka rodzinna”.

Uczestnicy zostali nagrodzeni w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz kategorii "szopka rodzinna”. Wystawę można podziwiać do 4 lutego. 

- Jak zawsze napracowaliśmy się nad naszą szopką, bo było trudniej ją przygotować niż tę w zeszłym roku. Włożyliśmy w nią dużo czasu i pracy - podkreślił Jan Adamski, wyróżniony w kategorii „Szopka rodzinna”, który wziął udział w konkursie razem z dziadkiem. -  Wykonywaliśmy ją prawie dwa miesiące, ponieważ każdy z nas miał wiele zajęć popołudniowych, ale się udało i znowu zaprezentowaliśmy naszą szopkę w muzeum - dodał Marek Wacław Judycki, dziadek Jana.


Komentarze