Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Rudzkie Kolędowanie na Ficinusie

19-12-2023, 14:39 JO

28 grudnia (czwartek) w kościele ewangelicko-augsburskim w dzielnicy Wirek odbędzie się Rudzkie Kolędowanie na Ficinusie. – Zapraszam mieszkańców na koncert w wykonaniu rudzkich artystów oraz do wspólnego śpiewania kolęd i przeżywania radości Świąt Bożego Narodzenia – mówi Michał Pierończyk, prezydent miasta Ruda Śląska.

Poświąteczny czwartek będzie okazją do wspólnego rodzinnego kolędowania. O godz. 17:00, w kościele ewangelicko-augsburskim w dzielnicy Wirek /wejście od strony ul. Kubiny/ rozpocznie się koncert kolęd w wykonaniu artystów Młodzieżowego Domu Kultury w Rudzie Śląskiej. Ponadto wystąpią Monika Konopka i Wiktoria Siodłak. Będzie można wysłuchać znanych i mniej znanych kolęd i pastorałek, a także włączyć się do wspólnego śpiewania. – Przygotowaliśmy śpiewniki dla tych, którzy będą chcieli z nami pośpiewać – mówi Katarzyna Sroka, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Rudzie Śląskiej. – Niektóre pieśni bożonarodzeniowe zaprezentujemy po śląsku – dodaje Sroka.

Kolędowanie odbędzie się w zabytkowym kościele ewangelicko-augsburskim, który znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy P. Kubiny z ul. 1 Maja. Został on wzniesiony w stylu neogotyckim w latach 1901-1902 według projektu architekta Feliksa Henry,ego z Wrocławia. We wnętrzu zwraca uwagę ołtarz połączony z amboną oraz chórem z prospektem organowym. – Dzięki gościnności parafii możemy spotkać się w miejscu, którego historia związana jest z zabytkowym osiedlem robotniczym Ficinus – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. - To najstarsze osiedle patronackie w regionie znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki od początku jego istnienia – dodaje.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze