Rudzka odsłona „Narodowego Czytania”
12-09-2024, 20:11 Joanna Oreł
Ruda Śląska po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję ,,Narodowe Czytanie”. W sobotę (7.09) w samo południe przed Centrum Inicjatyw Społecznych MBP w Orzegowie przedstawiciele miasta oraz uczniowie rudzkich szkół odczytali fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
W trzynastej odsłonie ,,Narodowego Czytania” w Rudzie Śląskiej wzięli udział: prezydent miasta Michał Pierończyk wraz z żoną, posłanka Urszula Koszutska, przewodniczący Rady Miasta Arkadiusz Pilarz, pisarz i poeta Jerzy Mazurek, dyrektor MBP Krystian Gałuszka, nauczycielka z SP nr 22 Ewa Zieleźnik, Agnieszka Płaszczyk, dyrektorka Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz radna, a także uczniowie z IV LO im. H.C. Hoovera oraz Bartłomiej Wagner z II LO im. Gustawa Morcinka w Wirku, który wcielił się w rolę Kordiana. – ,,Narodowe Czytanie” to akcja, która z jednej strony ma zachęcić do regularnego sięgania po książkę, ale równocześnie chodzi o to, żeby zwracać uwagę na sprawy, które są istotne i dotykają patriotyzmu oraz tego, jak dzisiaj do niego podchodzimy. Myślę, że taka była idea wyboru ,,Kordiana” w tym roku – mówi prezydent Michał Pierończyk.
– Ten młody chłopak, chyba tak bardzo podobny do wielu młodych ludzi dzisiaj, jest wyrazem tego, że bardzo potrzebujemy, aby mieć autorytety i aby wiedzieć, jak bardzo są one w życiu potrzebne. To, że dzisiaj tutaj jesteście, oznacza, że chcecie właśnie te autorytety odnaleźć i sięgacie w tym celu po literaturę najwyższej klasy – podkreśliła podczas ,,Narodowego Czytania” w Rudzie Śląskiej Anna Morajko-Fornal, nauczycielka regionalistka z II LO w Wirku, radna oraz prezeska Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego.
- Dramat romantyczny „Kordian” Juliusza Słowackiego, napisany tuż po Powstaniu Listopadowym, mówi o tym, że wolność i niepodległość wymagają poświęcenia i odwagi. Te wartości i cechy są zawsze aktualne, niezależnie od czasów, w jakich żyjemy. Serdecznie dziękujemy za odczytanie wybranych fragmentów lektury. Pragniemy także podziękować wszystkim osobom, które przybyły, aby być razem podczas wspólnego czytania. Cieszymy się, że literatura może tak pięknie integrować ludzi niezależnie od wieku – podsumowuje Agnieszka Płaszczyk.
Komentarze