Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Rudzka Noc Chórów

21-05-2019, 16:01 admin

215 wykonawców, 8 chórów, 6 lokalizacji i 440 minut muzyki – tak w skrócie będzie wyglądała druga edycja Nocy Chórów w Rudzie Śląskiej. Impreza odbędzie się 25 maja /sobota/ w dzielnicy Nowy Bytom, a jej rozpoczęcie nastąpi o godz. 17.00. – Zachęcam do nauki pieśni Nocy Chórów, którą stworzył kompozytor młodego pokolenia oraz rudzianin, Kamil Gojowy. Mam nadzieję, że zaśpiewamy ją wspólnie na rudzkim rynku. Wszystkich serdecznie zapraszam – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00 „Rozśpiewanym Rynkiem” na placu Jana Pawła II, gdzie wszyscy uczestnicy wraz z publicznością odśpiewają hymn wydarzenia. Z muzyką i tekstem można zapoznać się na stronie http://rudanocchorow.pl/Pobierz. Po wspólnym rozśpiewaniu zespoły rozejdą się do różnych lokalizacji, gdzie zaprezentują swój repertuar. W ciągu jednego wieczoru odbędą się 22 dwudziestominutowe koncerty. Po każdym z nich nastąpi dwudziestominutowa przerwa, aby publiczność mogła przejść do innego miejsca koncertowego, posłuchać wybranego przez siebie chóru lub stylu muzycznego.

Podobnie jak w ubiegłym roku koncertów będzie można wysłuchać w ogrodzie Przedszkola Miejskiego nr 17 /ul. Niedurnego 63/, w „ajnfarcie” przy placu Jana Pawła II nr 3, na parkingu Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia, w wieży wodnej /wejście od ul. Chorzowskiej/ i kościele pw. św. Pawła Apostoła. Na zakończenie, ok. godz. 21.50, wszyscy uczestnicy ponownie spotkają się na placu Jana Pawła II i będą wspólnie śpiewać.

- Po raz kolejny muzyka wyjdzie do publiczności – zapowiada Krzysztof Dudzik, dyrektor artystyczny Nocy Chórów. – Niektóre miejsca występów chórów mogą wydawać się zupełnie „niekoncertowe”, jednak idea całego wydarzenia jest taka, by pokazać, że muzyka i śpiew są dostępne dla każdego, że każdy potrafi i może śpiewać i że sztuka nie musi być zamknięta w ścianach filharmonii czy galerii – mówi.

Podczas Nocy Chórów wystąpi 8 śląskich zespołów – chóry dziecięce, młodzieżowe oraz dorosłe. Będą to: Con Fuoco, Luna Plena, Gaudeo, Klaster, Santarello, a także Chór Uniwersytetu Ekonomicznego, Akademicki Zespół Muzyczny oraz Chór Szkoły Muzycznej. Zespoły zaprezentują się w 5 kategoriach: muzyka klasyczna i sakralna, dziecięca, pop-jazz oraz folklor.

Po raz pierwszy na Nocy Chórów wystąpi zespół kameralny „Con Fuoco”, który wykonuje muzykę zarówno religijną, jak i świecką różnych epok – od średniowiecza po wiek XXI. W czasie swojej kilkunastoletniej działalności zespół występował z licznymi koncertami, w tym m. in. kilkakrotnie zagranicą (Niemcy, Litwa, Chorwacja). Dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu jest jego założycielka Katarzyna Machnik.

Luna Plena to zespół muzyczny złożony z grupy pasjonatów muzyki chóralnej pochodzących z całej Polski, posiadających wykształcenie muzyczne oraz duże doświadczenie chóralne. Zespół działa pod patronatem Towarzystwa Kulturalnego FUGA. Współzałożycielką, dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest dr Barbara Gajek-Kraska.

Gaudeo tworzą urocze, radosne i zdolne dzieciaki z Powiatowego Ogniska Pozaszkolnego w Świerklanach. Chór śpiewa pod dyrekcją Marii Skrobol i bierze udział w różnych wydarzeniach muzycznych, z których przywozi cenne nagrody. Zdobył m.in. Grand Prix w konkursie "Śląskie śpiewanie" oraz Złote Pasmo w przeglądzie regionalnym chórów w roku 2015 i 2018.

- Idealnym opisem zespołu Klaster jest znaczenie nazwy zespołu. Klaster w muzyce oznacza dźwięki leżące bardzo blisko siebie, tworzące plamę współbrzmień. 25 maja przekonamy się, jak artyści malują muzyką i poznamy ich muzyczną wizję otaczającego świata – zapowiada kolejnego uczestnika wydarzenia Krzysztof Dudzik. Dyrygentem chóru jest Łukasz Łoboda.

Na Nocy Chórów po raz kolejny wystąpi Santarello. To zespół skupiający ludzi w różnym wieku, reprezentujących rozmaite profesje, których łączy wspólna pasja - zamiłowanie do muzyki, a w szczególności do śpiewu chóralnego. Repertuar zespołu, dostosowywany do bieżących potrzeb oraz ogólnych zainteresowań chórzystów, obejmuje utwory sakralne i świeckie od renesansu do współczesności. Dyrygentem chóru jest Iwona Bańska.

Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach powstał w marcu 2006 roku. Zespół liczy 60 osób i składa się ze studentów, absolwentów i pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego, a także osób spoza uczelni. Prezentują muzykę klasyczną, sakralną, rozrywkową i ludową w różnych językach. Do tej pory wydali trzy płyty. Śpiewają pod batutą Michała Brożka.

Podczas wydarzenia zaprezentuje się również AZM - Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach. To chór składający się ze studentów Politechniki Śląskiej oraz ich przyjaciół, prowadzony niezmiennie od założenia w 1996 r. przez prof. dr hab. Krystynę Krzyżanowską-Łobodę. W ciągu ostatnich pięciu lat brał udział w licznych konkursach i festiwalach oraz jest organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych „Musica Pro Europa”.

Listę wykonawców zamyka rudzki chór mieszany Zespołu Szkół Muzycznych pod kierownictwem Krzysztofa Dudzika. – Dla nas chór to magia przekraczająca granicę murów szkolnych, a także okazja do tworzenia muzyki i stawania się częścią czegoś niezwykłego – mówi Dorota Dziuba, chórzystka ZSM.

Noc Chórów 2019 wspierają: Miasto Ruda Śląska, Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Kuś”, Piekarnia Cukiernia „Jakubiec”, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Fotografia Szymura, Jacek Knapik Photography oraz Chór Kameralny Beatitudo.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze