Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Rudzcy luteranie świętują

23-10-2017, 09:00 admin

Muzyka Jana Sebastiana Bacha oraz Georga Philippa Telemanna zabrzmi na Ficinusie! W kościele ewangelicko-augsburskim przy ul. 1 Maja i Kubiny w Rudzie Śląskiej zostanie zorganizowany koncert z okazji obchodów 500-lecia Reformacji. Jego wykonawcą będzie wybitna słowacka sopranistka Michaela Kuštekova wraz z zespołem Extempore. Wydarzenie odbędzie się 31 października o godz. 19:00. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

- Dokładnie 31 października 1517 roku augustiański mnich Marcin Luter ogłosił swoje 95 tez wzywających do reform w Kościele. Rok 2017 upływa w chrześcijańskim świecie pod znakiem jubileuszu 500 lat Reformacji. Z tej okazji odbywają się konferencje, wystawy, koncerty, a przede wszystkim nabożeństwa i inne uroczystości. Po raz pierwszy jubileusz Reformacji ma charakter ekumeniczny, czego wydatnym znakiem była wizyta Papieża Franciszka w Lund w Szwecji i udział w nabożeństwie inaugurującym rok jubileuszowy - tłumaczy ks. Marcin Brzóska, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Rudzie Śląskiej - Wirku.

31 października w kościele ewangelickim w Wirku najpierw zabrzmi Słowo Boże i modlitwa. – Spotkamy się na dziękczynnym nabożeństwie, na które wszystkich serdecznie zapraszam, a później wysłuchamy wspaniałego koncertu. Bach i Telemann, ci dwaj najwięksi kompozytorzy w historii muzyki, byli jednocześnie wielkimi luteranami, poświęcającymi istotną część swej twórczości ewangelickiemu nabożeństwu i pobożności – tłumaczy ks. Marcin Brzóska.

W rudzkiej świątyni zabrzmią m.in. kameralne sonaty Bacha oraz dwie reformacyjne kantaty Telemanna. Teksty utworów tłumaczone będą na język polski, tak, by jeszcze lepiej móc wsłuchać się w związek między muzyką i słowem. Światowej sławy wokalistce Michaeli Kuštekovej towarzyszyć będzie zespół Extempore, założony przez studentów Akademii Muzycznej w Katowicach w 2007 r. Tworzy go troje doświadczonych i wszechstronnych artystów, zajmujących się historycznym wykonawstwem muzyki dawnej: skrzypaczka Małgorzata Malke, klawesynistka i organistka Anna Firlus oraz grający na violi da gamba Krzysztof Firlus.

- Jesteśmy pierwszym i jednym z trzech województw w Polsce, obok dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego, które uchwałą sejmików ogłosiły rok 2017 „Rokiem Reformacji” - mówi Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego, który objął wydarzenie honorowym patronatem. - W wielu miejscach w naszym regionie odbywają się okolicznościowe nabożeństwa, konferencje, wystawy i koncerty. Warto przypomnieć, że to w naszym województwie żyje najliczniejsza społeczność luterańska w Polsce. W Rudzie Śląskiej mogliśmy już wysłuchać koncertu Solus Christus w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, teraz zapraszamy na spotkanie z młodymi artystami z zespołu Extempore – dodaje wicemarszałek.

Koncert odbędzie się w klimatycznym wnętrzu kościoła ewangelicko-augsburskiego, usytuowanego przy skrzyżowaniu ulicy 1 Maja i Pawła Kubiny w Rudzie Śląskiej, przy zabytkowej kolonii robotniczej Ficinus. – Tradycje kulturowe dzielnicy Wirek są bardzo bogate. Tutaj żyły społeczności skupione wokół trzech świątyń, żyły we wzajemnym szacunku i tolerancji. W ubiegłym roku obchodziliśmy 125. rocznicę wybudowania wireckiej synagogi, dzisiaj świętujemy 500 lat Reformacji. Cieszę się, że rudzianie mogą włączyć się w obchody roku jubileuszowego – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Przypomnijmy, że autorem projektu budowy kościoła ewangelicko-augsburskiego był wrocławski architekt Felix Henry. Kościół budowano w latach 1901-1902. We wnętrzu zachowało się pierwotne wyposażenie w postaci ołtarza, ambony oraz chóru z prospektem organowym, które są ze sobą połączone, co stanowi rozwiązanie często stosowane w świątyniach protestanckich.

Z kolei kolonia Ficinus to historyczne osiedle robotnicze znajdujące się przy ul. Kubiny w Rudzie Śląskiej - Wirku. Od 2006 roku wpisane jest na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Osiedle to powstało w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Właścicielami kopalni byli przemysłowcy z rodu Donnersmarcków, którzy byli również fundatorami osiedla. Kolonia składa się z szesnastu domów i stanowi jeden z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Nazwano ją tak na cześć ważnego urzędnika górniczego, który był odpowiedzialny za jej budowę. Budynki Ficinusa w niczym nie przypominają typowych ceglanych śląskich familoków. Niezwykłość kolonii polega na użyciu jako budulca naturalnego piaskowca, pozyskiwanego z okolicznych kamieniołomów. W każdym budynku znajdowały się cztery mieszkania, a w nich: przedsionek, kuchnia i mały pokój. Ficinus miał charakter kolonii wiejsko - przemysłowej. Mieszkali w niej „górniko-rolnicy”, którzy na co dzień fedrowali węgiel, a w wolnym czasie uprawiali pola, znajdujące się za budynkami mieszkalnymi.

Źródło: UM Ruda Śląska

Foto: Wikimedia Commons


Komentarze