Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska w kolorze

20-04-2018, 13:11 Joanna Oreł

W sobotę (21.04) tunel przy ul. Klary w Rudzie już po raz piąty stał się miejscem akcji „Silesia w kolorze”. To tam malarze uliczni tworzyli nietuzinkowe dzieło, które może cieszyć oko mieszkańców.

Wydaje się, że organizatorzy akcji osiągnęli już swój cel – tunel przy ul. Klary stał się miejscem czystym i kolorowym, a pseudograficiarze sporadycznie niszczą tworzony raz w roku w ramach „Silesii w kolorze” malunek. – Wszystko zaczęło się do tego, że firma, która zarządza tym mostem, wyszła z inicjatywą, aby zamiast odmalowywania tunelu co roku na jeden kolor, zrobić coś kolorowego, co także będzie odstraszało pseudograficiarzy od niszczenia ścian – podkreśla Piotr Borys, organizator akcji. – Pierwsza nasza akcja była bardzo spontaniczna, ale już wtedy przyjęła się reguła, że ściany nie zostały później popisane – dodaje.

Dziś, by wziąć udział w akcji „Silesia w kolorze”, przyjeżdżają osoby z całego Śląska – w tym m.in. z Cieszyna, Czeladzi, czy Bielska-Białej, a nawet z Kielc. W sumie kilkanaście osób, którzy w większości na co dzień zajmują się malarstwem artystycznym. Efekt ich prac przy ul. Klary jest więc co roku – i to dosłownie – murowany. – Inicjatywa ta cieszy ludzi, co sami słyszymy. Na przykład, gdy przed akcją przygotowywaliśmy podkład po graffiti, mieszkańcy zmartwili się, że ściany znów zostaną pomalowane na jeden kolor – mówi Piotr Borys. – Tunel, który kiedyś nie zachęcał do przejścia, dziś jest czymś, czym się chwalimy. Cieszę się, że ci ludzie co roku przyjeżdżają do nas i nie zapominają o tym miejscu – podkreśla pani Krystyna, mieszkanka Rudy.

By przygotować wspomniany podkład potrzebne było ok. 40 litrów farby. Następnie tysiącami puszek ze sprayem malarze uliczni stworzyli wspólnie opracowany projekt. 


Komentarze