Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska jakiej nie znamy

22-01-2019, 13:52 Joanna Oreł

 

Choć mieszkańcy na pozór znają to miejsce, kryje się tutaj wiele tajemnic. Podobnie jest w przypadku naszego miasta jego historii i ludzi tu mieszkających. W pierwszym przypadku mowa o Stacji Biblioteka, która powstała na dworcu w Chebziu, a w drugim - o wystawie i publikacji „Nieznany dworzec”, które zostały przygotowane przez fotografów z Rudy Śląskiej - Joannę Helander i Arkadiusza Golę oraz poetę Ryszarda Krynickiego. Tajemnice te będzie można odkryć już wkrótce w budynku odnowionego dworca podczas wernisażu wystawy, który odbędzie się w najbliższy piątek (25.01).

Joannę Helander i Arkadiusza Golę połączyły pasja do fotografii oraz miłość do rodzimego miasta. W ten sposób ok. trzy lata temu w głowie Arkadiusza Goli zrodził się pomysł, by utworzyć wystawę, w której fotografowie pokażą, jak widzieli Rudę Śląską na przestrzeni lat. - Joanna Helander wyjechała do Szwecji i gdy tutaj przyjeżdżała w latach 70. i 80. ze świeżym spojrzeniem fotografowała Rudę Śląską. Joanna kapitalnie pokazywała ludzi tutaj mieszkających - podkreśla fotograf Arkadiusz Gola. - Ja zawsze zachwycałam się tymi zdjęciami i bardzo bliskie były mi one duchowo. Dlatego też marzyłem, aby wspólnie stworzyć wystawę - dodaje.

Pomysł, by właśnie była to wystawa o Rudzie Śląskiej, pojawił się podczas spotkania przy okazji wystawy w Krakowie, w którym uczestniczył także poeta Ryszard Krynicki. Później o inicjatywie usłyszeli wiceprezydent Rudy Śląskiej Anna Krzysteczko oraz fotograf z Rudy Śląskiej Krzysztof Gołuch, a także dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, Krystian Gałuszka. - By publikacja oraz wystawa doszły do skutku potrzebna była także linia narracyjna, którą pomogła nam stworzyć projektantka graficzna Zofia Oslislo-Piekarska - wyjaśnia Arkadiusz Gola.

W ten sposób powstała książka o dwóch okładkach i składająca się z dwóch części. Pierwsza okładka oraz część to fotograficzna opowieść o Rudzie Śląskiej autorstwa Joanny Helander, w którą wplecione zostało jedno zdjęcie Arkadiusza Goli. By przejść do jego części publikacji, trzeba książkę zamknąć i odwrócić do góry nogami. Tam znajdziemy zdjęcia autorstwa Arkadiusza Goli i jedno ze zbiorów Joanny Helander. Całość publikacji jest dwujęzyczna. - Myślałem także o czynniku uniwersalnym, dzięki czemu po książkę sięgnie ktoś, kto nigdy nie był w Rudzie Śląskiej lub nawet nie słyszał o tym mieście. Dlatego do współpracy zaprosiliśmy wspomnianego Ryszarda Krynickiego, którego wiersze dają uniwersalność tej książce. Mówią one o historiach, które mogły zdarzyć się wszędzie - podsumowuje Arkadiusz Gola.

Promocja książki „Nieznany dworzec” autorstwa Joanny Helander, Ryszarda Krynickiego i Arkadiusza Goli odbędzie się w piątek, 25 stycznia o godz. 18 w budynku dworca w Chebziu. Wstęp jest wolny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Książkę będzie można kupić także później na Stacji Biblioteka.

 


Komentarze