Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Rozśpiewany plener

24-05-2019, 14:29 Joanna Oreł

Muzyka dawna, współczesna, klasyczna, dziecięca, jazz i pop oraz folklor zabrzmiały w sobotę na ulicach Rudy Śląskiej. Wszystko to za sprawą drugiej Nocy Chórów, która została zorganizowana w naszym mieście. Mieszkańcy mogli posłuchać muzyki chóralnej w wykonaniu ośmiu zespołów, które równocześnie śpiewały na przemian w sześciu miejscach w plenerze.

- Idea Nocy Chórów została zaczerpnięta z Budapesztu, gdzie od ośmiu lat odbywa się to wydarzenie, z tym, że na o wiele większą skalę. Wielka inspiracja, której doświadczyliśmy w Budapeszcie, tak na nas zadziałała, że postanowiliśmy przenieść ten pomysł do Rudy Śląskiej - podkreśla Krzysztof Dudzik, dyrektor artystyczny Nocy Chórów.

Po raz pierwszy rudzka Noc Chórów odbyła się rok temu. Drugi raz zaproszeni chórzyści wyszli na ulice naszego miasta w minioną sobotę (25.05). Dla mieszkańców wystąpiły chóry: Con Fuoco, Luna Plena, Gaudeo, Klaster, Santarello, a także Chór Uniwersytetu Ekonomicznego, Akademicki Zespół Muzyczny oraz Chór Szkoły Muzycznej. Zespoły zaprezentowały się w sześciu kategoriach i po krótkim koncercie przemieszczały się w kolejne miejsce. Koncerty odbyły się w ogrodzie Przedszkola Miejskiego nr 17, w „ajnfarcie” przy placu Jana Pawła, na parkingu Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia, w wieży wodnej i kościele pw. św. Pawła Apostoła. Zarówno podczas rozpoczęcia Nocy Chórów o godz. 17, jak i podczas zakończenia ok. godz. 22 wszyscy chórzyści wspólnie zaśpiewali hymn Nocy Chórów, który stworzył młody, rudzki kompozytor Kamil Gojowy. - Zaproponowaliśmy totalne wyrwanie się z torów tej typowej chóralistyki. Chórzyści wyszli do publiczności i w ten sposób daliśmy słuchaczowi poczucie, że muzyka jest na wyciągnięcie ręki. Z jednej strony sami muzycy byli tym zdziwieni, ale także i mieszkańcy - podkreśla Krzysztof Dudzik.


Komentarze