Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Rozpocznij muzyczną przygodę!

04-05-2022, 09:36 admin

Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Rudzie Śląskiej ogłasza nabór uczniów w wieku 6-16 lat. 11 maja (środa) o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie informacyjne połączone z prezentacją instrumentów, a do 13 maja (piątek) będą przyjmowane zapisy na badanie predyspozycji słuchowych. Nauka w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Rudzie Śląskiej jest bezpłatna. Uczniowie uczą się gry na wybranym instrumencie oraz biorą udział w lekcjach rozwijających ogólny poziom muzyczny.

Spotkanie informacyjne dla dzieci i rodziców odbędzie się w auli szkoły przy ul. Niedurnego 36 w Nowym Bytomiu. Podczas niego dzieci będą mogły poznać instrumenty muzyczne, posłuchać ich brzmienia oraz dowiedzieć się, jak wygląda nauka gry. Z kolei do 13 maja można zapisać się telefonicznie na badania predyspozycji słuchowych (tel. 32 248-76-28). – Każdy kandydat na ucznia szkoły muzycznej przechodzi takie przesłuchanie. Dziecko badane jest w dziedzinie słuchu wysokościowego, poczucia rytmu oraz pamięci muzycznej. Zachęcam do tego, by przyjść do nas oraz zaufać opinii specjalisty w zakresie oceny predyspozycji i talentu muzycznego dziecka – mówi Mirosław Krause, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych I i II Stopnia w Rudzie Śląskiej.

Podania o przyjęcie do szkoły można przesyłać na adres rekrutacja@zsmruda.pl, na odpowiednim formularzu dostępnym w sekretariacie lub na stronie internetowej szkoły w zakładce – Wnioski o przyjęcie. Kandydaci w wieku 6 lat, którzy w danym roku kalendarzowym nie rozpoczynają nauki w szkole podstawowej, powinni dołączyć opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o psychofizycznej dojrzałości dziecka do podjęcia nauki w szkole.

Nauka w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Rudzie Śląskiej jest bezpłatna. Uczniowie uczą się gry na wybranym instrumencie oraz biorą udział w lekcjach rozwijających ogólny poziom muzyczny. Istnieje możliwość nauki gry na: fortepianie, akordeonie, klawesynie, organach, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, flecie, klarnecie, oboju, saksofonie, trąbce, waltorni, puzonie, gitarze i perkusji.

Lekcje gry na instrumencie prowadzone są w formie nauczania indywidualnego. Z kolei zajęcia teoretyczne odbywają się w kilkunastoosobowych grupach. Zajęcia w szkole prowadzone są od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych oraz w soboty w godzinach porannych. Okres nauki trwa: dla dzieci rozpoczynających naukę w wieku 6 do 9 lat – 6 lat, a dla dzieci i młodzieży rozpoczynających naukę w wieku 10 do 16 lat – 4 lata.

Uczniowie rudzkiej szkoły muzycznej uświetniają swoimi występami miejskie wydarzenia, biorą udział w wielu festiwalach oraz prestiżowych konkursach, najczęściej z sukcesami. – Szkoła muzyczna to nie tylko nauka gry na instrumentach. Nasza szkoła uczy codziennej dyscypliny, zorganizowania, a także przygotowuje dzieci do wystąpień na scenie – zaznacza Mirosław Krause.

Nauka w szkole muzycznej wymaga systematycznej pracy ucznia oraz zaangażowania ze strony rodziców. – Udział w próbach, obecność na koncertach oraz ciągłe i autentyczne zainteresowanie postępami dziecka to obowiązek, ale i przyjemność. Mamy okazję uczestniczyć w rozwijaniu talentu swojej pociechy i podziwiać ją podczas występów na scenie – zauważa dyrektor.

Obecnie do szkoły muzycznej I stopnia uczęszcza około 300 uczniów. Dzieci mają możliwość kontynuacji nauki w szkole II stopnia. – W placówce mamy 73 pedagogów. Kompletując kadrę, stawiamy na młodych, wykwalifikowanych ludzi z pasją – podkreśla dyrektor Krause.

Ponadto na stronie szkoły znajdują się filmiki dotyczące działalności placówki, m.in. oprowadzający po szkole lub pokazujący test wstępny. Nagrania znajdują się na szkolnym kanale YouTube.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze