Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Rockowy wstrząs w szkole z udziałem rudzian

17-01-2024, 13:31 Joanna Oreł

Trójka młodych, zdolnych rudzian będzie miała szansę zaprezentować swoje muzyczne zdolności podczas musicalu rockowego „School of Rock”, którego premiera odbędzie się w czerwcu tego roku na deskach Teatru Rozrywki (po raz pierwszy w Polsce!). Mowa o Laurze Długokęckiej, Szymonie Baronie i Tomaszu Czajerze.

W drodze na scenę chorzowskiego teatru młodzi muzycy musieli najpierw przejść precasting online, do którego zgłosiło się ok. 150 dzieci z całej Polski, a następnie zaprezentować się w castingu w Teatrze Rozrywki podczas przesłuchań wokalno-aktorskich i muzycznych z udziałem kierownika muzycznego, dyrektora teatru, reżysera i choreografów. W tym etapie wzięło udział blisko 120 dzieci, które zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie, wokalne, taneczne, recytatorskie, jak również zagrały wybrany przez siebie utwór na instrumencie muzycznym. Trzeci był etap choreograficzny.

Na tej podstawie wyłoniono obsadę do nowej musicalowej produkcji Andrew Lloyda Webbera „School of Rock” w reżyserii Jacka Mikołajczyka (na podstawie filmu wytwórni Paramount). 15 listopada 2023 r. Teatr Rozrywki ogłosił pełną obsadę dorosłą oraz dziecięcą musicalu. Dostało się do niej ostatecznie 33 dzieci, które w dwóch obsadach będą tworzyły rockową klasę dzieci śpiewających i grających prawdziwą muzykę na deskach teatru.

Wśród dziecięcej obsady znaleźli się trzej rudzianie. Laura Długokęcka to 10-latka uczącą się w Szkole Podstawowej nr 20 im. Marii Konopnickiej oraz Zespole Szkół Muzycznych I i II st. w Rudzie Śląskiej w klasie wiolonczeli. Od najmłodszych lat brała udział w różnych konkursach wokalnych. Występowała w widowisku „Betlejem Polskie” wg. Lucjana Rydla wraz z Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Aktualnie występuje na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu w spektaklu „Opowieść Wigilijna”. Jako pierwszoklasistka była laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego „W barokowym stylu”, czy Ogólnopolskiego Konkursu „Co młodym w duszy gra”.

– Przejście wieloetapowego castingu i znalezienie się w obsadzie musicalu ,,School of Rock” jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Jestem z siebie bardzo dumna, że zostałam zauważona przez produkcję musicalu i doceniono moje umiejętności, pomimo tego że do castingu zgłosiło się wiele bardzo utalentowanych dzieci. To będzie dla mnie niesamowita przygoda, ale i możliwość poznania ciekawych ludzi, zawodowych aktorów, czy koleżanek i kolegów z obsady, którzy niejednokrotnie występowali na deskach innych teatrów czy też brali udział w różnych ogólnopolskich konkursach – mówi Laura. – Wszyscy chyba znają film ,,School of Rock”, dlatego jestem dumna i podekscytowana, że mogę być częścią tej niezwykłej, szalonej klasy i że premiera w Polsce będzie właśnie z moim udziałem. Przede mną intensywne półrocze warsztatów i prób. Muszę cały czas doskonalić grę na wiolonczeli, śpiew, taniec – czyli to, co najbardziej lubię i co sprawia mi w życiu największą frajdę – dodaje.

12-letni Szymon Baron to z kolei uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 im. Józefa Lompy oraz Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. w Rudzie Śląskiej w klasie fletu. Jest laureatem licznych konkursów fletowych, takich jak: Ogólnopolski Festiwal Zakręcone Fleciki, Ogólnopolski Konkurs Fletowy „Śpiewające Fleciki” czy Warszawski Festiwal „Miniatura Muzyczna”. Od trzech lat występuje na deskach Teatru Nowego w Zabrzu w spektaklu „Scrooge. Opowieść Wigilijna”. – Syn po raz pierwszy będzie uczestniczył w musicalu. Śpiewał jednak już w teatrze, więc nie boi się sceny. Podczas castingu widzieliśmy bardzo duże zaangażowanie wśród dzieci, które już teraz myślą o karierze, bo mają doświadczenie w musicalach i w występach na dużych scenach. Dlatego, choć syn jest dosyć zdystansowany i stonowany, ucieszył się z dostania do obsady, a my jesteśmy dumni z tego, że nasz syn został doceniony. Teraz czeka nas czas warsztatów – mówi Natalia Baron, mama Szymona.

Do obsady klasy dostał się także 11-letni Tomasz Czajer, który na co dzień uczy się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki w Katowicach w klasie perkusji. Tomek to laureat m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego Muzyki Polskiej „Dziecięce Imaginacje” oraz Leżajskiego Konkursu Kultury Muzycznej.

– Castingi traktowaliśmy jako przygodę i coś fantastycznego. Później pojawiła się ekscytacja i wtedy już Tomek z niecierpliwością oczekiwał na wyniki. Konkurencja była duża i dużo satysfakcji sprawiło nam to, że udało się przejść dalej. Co warte podkreślenia, pod względem przygotowania i obsługi, Teatr Rozrywki stanął na wysokości zadania, a dobra atmosfera wszystkim się udzielała – ocenia Katarzyna Czajer, mama Tomka.

Zwieńczeniem prób będzie premiera musicalu ,,School of Rock” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, którą zaplanowano na 6 czerwca (biletów brak). Będzie on grany również w kolejnych dniach czerwca.

Foto: Teatr Rozrywki/Artur Wacławek
Foto: arch. prywatne


Komentarze