Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Richtig kochają godkę

28-11-2017, 13:50 Joanna Oreł

W In-nym Domu Kultury w Kochłowicach odbył się II miejski konkurs recytatorski pod hasłem „Richtig godka, ślonsko godka – łod bajtla aż do dziodka”, który zorganizowany został dla dzieci 5- i 6-letnich. Przedszkolaki w wierszach lub w skeczach mogły zaprezentować swoje umiejętności „godania”, a także talenty sceniczne.

Konkurs odbył się po raz drugi i tym razem uczestniczyło w nim ok. 30 przedszkolaków z ok. 10 przedszkoli z Rudy Śląskiej. – Naszym głównym celem jest propagowanie godki śląskiej wśród dzieci w wieku przedszkolnym i trzeba powiedzieć, że uczestnicy naprawdę dobrze sobie z tym radzą. Dzieci w występach dają bardzo dużo od siebie. To nie są tylko wyuczone recytacje, ale maluchy posługują się naturalnie gwarą śląską, która przecież jest obecna w ich życiu na co dzień – podsumowuje Anna Macha, nauczycielka z Zespołu Miejskich Przedszkoli Nr 1 w Rudzie Śląskiej, które było współorganizatorem konkursu.

II miejski konkurs recytatorski został podzielony na kategorię wierszy oraz skeczy. W tej pierwszej wygrał Tomasz Kurc z MP 35, drugie miejsce zajął Wiktor Król z MP 47, a trzecie Amelia Rychlik z MP 28. Z kolei najlepsze skecze należały do: Roksany Rożek i Sebastiana Chojnackiego z MP 17 (I miejsce); Tymoteusza Koima, Natalii Kaczmarczyk i Adama Żyznowskiego z MP 44 (II miejsce) oraz Pauliny Skiby i Zuzanny Gatner z MP 37 (III miejsce). – Wiadomo, że dzieciom zawsze łatwiej jest wyrecytować wiersz, ale wprowadziliśmy także skecze w celu rozluźnienia atmosfery. Poza tym dzieci mogą pokazać w trakcie więcej umiejętności, a także czują się raźniej i swobodniej, kiedy występują wspólnie – zaznacza Anna Macha.


Komentarze