Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Religijno-muzyczne obchody

04-06-2017, 12:57 Joanna Oreł

Przypadający w tym roku jubileusz 500 lat Reformacji był okazją do wielkiego muzycznego święta. W niedzielę (4.06) w kościele ewangelicko-augsburskim na Wirku wystąpili soliści, chór i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Artyści z Koszęcina zaprezentowali koncert zatytułowany „Solus Christus”.

Rok 2017 obchodzony jest na całym świecie jako rok jubileuszu 500 lat Reformacji. – Warto podkreślić, iż po raz pierwszy obchody jubileuszowe mają również charakter ekumeniczny z udziałem Kościoła Katolickiego, czego szczególnym wyrazem był udział papieża Franciszka w inauguracji roku jubileuszowego w katedrze w Lund 31 października 2016 roku – podkreśla ks. Marcin Brzóska, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiego w Rudzie Śląskiej-Wirku i Świętochłowicach. – Ogromne znaczenie Reformacji dla rozwoju regionu dostrzegły również władze samorządowe województwa śląskiego, które jako jedno z trzech województw, obok dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego, uchwałą sejmiku ogłosiły rok 2017 „Rokiem Reformacji” – dodaje.

W programie koncertu „Solus Christus”, który prezentowany jest w całym kraju, a który zorganizowano w ramach obchodów 500-lecia Reformacji, znalazły się utwory Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Händla i twórcy „Śląska”.

 


Komentarze