Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Razem przeciw przemocy i dla ochrony środowiska!

15-02-2022, 13:55 Joanna Oreł

Rudzianki kolejny raz włączyły się w ogólnoświatową kampanię „One Billion Rising”, czyli ,,Nazywam się Miliard”. Poprzez taniec wyraził swój sprzeciw dla przemocy wobec kobiet. Dodatkowym celem tegorocznej akcji było zwrócenie uwagi na niszczycielski wpływ człowieka, jeżeli chodzi o środowisko naturalne.

Akcja „One Billion Rising”, czyli „Nazywam się Miliard” odbywa się na całym świecie od 2011 roku, a w Rudzie Śląskiej od 2015 roku. Jej kluczowym elementem jest wykonanie przez uczestników tego samego układu tanecznego do tego samego utworu. Forma tańca nie została wybrana przypadkowo – tańcząc, „rządzimy” swoim ciałem. – Jak co roku podejmujemy temat dotyczący przeciwdziałania przemocy wobec kobiet – po raz drugi pod hasłem „Tylko tak oznacza zgodę”. Jednak zwracamy również uwagę na nasze środowisko, bo matka natura też doświadcza przemocy ze strony człowieka – podkreśla Ewa Chmielewska, koordynatorka akcji „One Billion Rising” w Rudzie Śląskiej oraz rudzka radna.

Tegoroczna akcja „Nazywam się Miliard” w Rudzie Śląskiej zorganizowana została w niedzielę (13.02) nad rozlewiskiem w Dolinie Kochłówki. Oprócz wspólnego wykonania układu tanecznego była to okazja do rozmów na temat tego, jak radzić sobie i pomóc innym w trudnych sytuacjach związanych z przemocą wobec kobiet. – Dzięki temu, że nagłaśniamy ten problem, osoby doświadczające przemocy nabierają odwagi, by o nim mówić i szukać pomocy. Docierają do mnie takie sygnały – podkreśla Ewa Chmielewska.

Przypomnijmy, że w Rudzie Śląskiej wsparcie można znaleźć m.in. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, czy Komendzie Miejskiej Policji. Inną formą pomocy jest z kontakt z Pogotowiem ,,Niebieska Linia” (tel. 800-120-002).


Komentarze