Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

„Ptasznik. Historie o ptakach i kobietach”

20-11-2018, 12:08 admin

Spotkanie z poezją Jerzego Mazurka już w najbliższy piątek (23 listopada) na zabytkowym osiedlu robotniczym „Ficinus”. Wieczór autorski rozpocznie się o godz. 17.00 w salce parafialnej kościoła ewangelickiego przy ul. Kubiny i poświęcony będzie  nowym wydawnictwom rudzkiego poety, animatora kultury i miłośnika teatru.
 
Jerzy Mazurek zawodowo związany jest z Młodzieżowym Domem Kultury w Rudzie Śląskiej, pełni funkcję wicedyrektora. Od 20 lat prowadzi teatr WIZJER, funkcjonujący od niedawna jako Studio Małych Form "WIZJER" oraz koło literackie "Otwarta Szuflada - interpretacje". Jego najnowsze publikacje to „Opowiem ci wiersz” oraz „Ptasznik – historie o ptakach i kobietach. - Ptasznik, to opowiadania o ptakach i kobietach, które spotkałem. Część o kobietach przedstawiona jest w postaci dwóch dramatów: komedii „Mysikrólik” oraz scenariusza filmu „Odpocznij na schodach” – mówi Jerzy Mazurek. Z kolei drugie wydawnictwo to poradnik jak interpretować poezję, jak budować interpretację, analizę wiersza, odkrywanie warstw znaczeń. – To nie jest łatwa książka, ale dostrzegam w tym jej szczególny walor i sądzę, że jest dla niej miejsce w biblioteczkach nauczycieli i tych czytelników, przede wszystkim uczniów – taką mam nadzieję - którzy poezję już lubią lub chcieliby być bliżej niej – czytać i rozumieć więcej – mówi Jerzy Mazurek.
 
Podczas wieczoru autorskiego będzie można m.in. wysłuchać fragmentów „Ptasznika” oraz obejrzeć krótkie scenki teatralne z udziałem autora oraz byłych i obecnych aktorek Teatru WIZJER: Barbary Szołtysek i Aleksandry Faryńskiej. O oprawę muzyczną zadba Joanna Hejduk. Na spotkaniu będzie też można otrzymać egzemplarz książki z dedykacją autora.
 
Cykl „Twórczy piątek na Ficinusie” to inicjatywa miasta, biblioteki miejskiej i parafii ewangelickiej. Ma ona na celu promocję kolonii robotniczej Ficinus przy ul. Kubiny oraz szeroko pojętych tradycji śląskich. - Dzięki gościnności ks. proboszcza Marcina Brzóski możemy spotykać się w tym charakterystycznym dla miasta miejscu – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – To historyczna perełka Rudy Śląskiej, którą każdy rudzianin powinien poznać, stąd pomysł cyklicznych spotkań na Ficinusie – podkreśla.
 
Kolonia Ficinus to historyczne osiedle robotnicze znajdujące się przy ul. Kubiny w Rudzie Śląskiej - Wirku. Od 2006 roku wpisane jest na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Osiedle to powstało w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Właścicielami kopalni byli przemysłowcy z rodu Donnersmarcków, którzy byli również fundatorami osiedla. Kolonia składa się z szesnastu domów i stanowi jeden z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Nazwano ją tak na cześć ważnego urzędnika górniczego, który był odpowiedzialny za jej budowę. Budynki Ficinusa w niczym nie przypominają typowych ceglanych śląskich familoków. Niezwykłość kolonii polega na użyciu jako budulca naturalnego piaskowca, pozyskiwanego z okolicznych kamieniołomów. W każdym budynku znajdowały się cztery mieszkania, a w nich: przedsionek, kuchnia i mały pokój. Ficinus miał charakter kolonii wiejsko-przemysłowej. Mieszkali w niej „górniko-rolnicy”, którzy na co dzień fedrowali węgiel, a w wolnym czasie uprawiali pola, znajdujące się za budynkami mieszkalnymi.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze