Przybyło dziewięciu Hanysantów
13-11-2024, 14:48 Tekst i foto: Wioletta Tkocz
28. edycja „Hanysów” przeszła do historii. W tym roku grono Hanysantów poszerzyło się o kolejnych dziewięciu laureatów. Te jedyne w swoim rodzaju statuetki od lat trafiają do osób lub firm, które mają swój udział w rozwoju Śląska.
,,Hanysy” to wyjątkowe wydarzenie społeczno-kulturalne, organizowane przez miasto Ruda Śląska i Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty, którego pomysłodawcą i reżyserem jest Grzegorz Poloczek, popularny śląski kabareciarz, satyryk, autor tekstów i piosenkarz, niezwykle lubiany przez publiczność nie tylko naszego regionu. Podczas uroczystej gali nagradzani są przedstawiciele świata sportu, dziennikarstwa, medycyny, kultury, nauki, sztuki, przemysłu i biznesu, a także instytucje, takie jak teatry, opery, fundacje, centra kultury czy media. Szczególny prestiż temu wydarzeniu nadają właśnie laureaci tytułu „Hanysa”. W tym gronie znaleźli się między innymi: Lech Wałęsa, Jan Miodek, Jerzy Buzek, Zbigniew Religa, Adam Małysz, Małgorzata Szejnert, Franciszek Pieczka, Jerzy Duda-Gracz, Kazimierz Kutz, Antoni Piechniczek, Krystyna Loska, Marcin Daniec, Otylia Jędrzejczak, Henryk Grzonka, Bernard Krawczyk, Magdalena Piekorz, Teatr Korez, Teatr Nowy w Zabrzu, Radio Katowice, Muzeum Chleba w Radzionkowie, Opera Śląska, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Bractwo Kurkowe oraz Filharmonia Śląska.
– To już dwudziesta ósma edycja ,,Hanysów”, ale tak naprawdę dwadzieścia dziewięć lat minęło od pierwszej gali, bo jedne ,,Hanysy” nie odbyły się z powodu pandemii. Na początku organizowaliśmy tę imprezę jako Kabaret Rak, najpierw z Marianem Makulą, a potem z śp. Krzysiem Respondkiem. Od momentu mojego rozstania z Kabaretem Rak, sam zostałem organizatorem ,,Hanysów”, ponieważ to ja byłem pomysłodawcą tej imprezy. W organizacji pomagają mi Śląski Teatr Impresaryjny oraz miasto Ruda Śląska wraz z prezydentem miasta. Na każdej imprezie wręczamy od 8 do 10 statuetek. Tym sposobem jest już ponad trzystu wyróżnionych. Są to zarówno osoby, jak i instytucje, które robią coś dobrego dla Śląska. To są nie tylko Ślązacy z krwi i kości, ale również osoby, które nie są urodzone na Śląsku, ale z naszym regionem związane – powiedział Grzegorz Poloczek.
Pierwszego w tym roku ,,Hanysa” wręczył prezydent Michał Pierończyk, a statuetka powędrowała do rąk Izoldy Czmok-Nowak, dziennikarki telewizyjnej i reportażystki, znanej z prowadzenia programu „Dej pozór. Szoł Tok Izoldy Czmok”, w którym promuje śląską kulturę. Pierwsza Hanysantka razem z Grzegorzem Poloczkiem poprowadziła tegoroczne „Hanysy”. Kolejne statuetki tego wieczoru odebrali: rudzianin, znany w naszym mieście laryngolog Grzegorz Fryc, aktorzy grający często po śląsku Barbara Lubos i Dariusz Chojnacki, filolog, muzyk i plastyk Grzegorz Chudy, chemik, pisarz i badacz przyrody Mirosław Syniawa, piosenkarka muzyki country Alicja Boncol oraz Radio Silesia i czasopismo „Europerspektywy”. Wszyscy laureaci odbierali statuetki z nieskrywaną radością, a oto co powiedzieli niektórzy z nich.
– Ta nagroda jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Zbiega się to z sytuacją, że 20 listopada minie 29 lat od momentu, gdy otwarłem gabinet laryngologiczny, czyli mój gabinet ma tyle lat co ,,Hanysy”. Z Grzesiem Poloczkiem znamy się od czasu ,,ogólniaka”, mamy wspólnych znajomych. A ,,Hanysy” są kontynuacją tradycji, czegoś pięknego, co należy kultywować, co udało się obronić i nie zostało w nas zniszczone – powiedział Grzegorz Fryc.
– Nagroda ,,Hanysa” jest dla mnie wyjątkowym wyróżnieniem, bo przecież laureaci wcześniejszych edycji, ale i tej obecnej również, to wielkie nazwiska. Jest to zarówno ogromne wyróżnienie, jak i wzruszenie, że to co robię, jest zauważone przez szersze grono. Cieszę się, że sztuki, w których gram po śląsku i nie tylko te, są dostrzegane i moje role coś wnoszą do życia Ślązaków, a myślę, że nie tylko Ślązaków – podkreśliła Barbara Lubos.
– W moim odczuciu ta nagroda jest uznaniem dla tego, co robię na co dzień. Teraz jestem na emeryturze i cały swój czas mogę poświęcić pracy literackiej. Dla mnie jest to bardzo ważne, że ktoś dostrzega tę moją pracę – dodał Mirosław Syniawa.
O oprawę muzyczną ,,Hanysów” zadbał zespół Bartos Band oraz Katarzyna Piowczyk, Alicja Wylężek-Sznajder i Aleksandra Wylężek. Przed publicznością wystąpiła też Hanysantka, artystka muzyki country – Alicja Boncol. Mówiąc o muzycznej oprawie tegorocznej edycji „Hanysów” trzeba wspomnieć o niewątpliwej niespodziance dla publiczności, jaką była premiera teledysku do piosenki Grzegorz Poloczka o hutniczym piecu. – Postanowiłem, że premiera teledysku do mojej nowej piosenki „Hutniczy Piec” odbędzie się podczas gali „Hanysów”. Jest to oczywiście piosenka o rewitalizowanym Wielkim Piecu. Muzykę napisał rudzianin Mateusz Szymczyk, on też napisał muzykę do mojej wcześniejszej piosenki „Stacja Biblioteka”. Ten teledysk zostanie potem wykorzystany przez miasto Ruda Śląska do promocji Wielkiego Pieca. Będzie to taki mój prezent dla miasta – podsumował Grzegorz Poloczek.
Laureaci tytułu Hanysa 2024:
Dariusz Chojnacki – dla aktora teatralnego i filmowego o niebywałej sile przekazu, za charyzmę i autentyczność w kreowaniu ról oraz przywiązanie do Śląska.
Barbara Lubos – dla wszechstronnej aktorki teatralnej i filmowej za wrażliwość i wiarygodność artystyczną oraz zasługi dla śląskiej kultury.
Europerspektywy – dla czasopisma zaangażowanego w promocję rozwoju gospodarki, tradycji i kultury województwa śląskiego.
Radio Silesia – z okazji jubileuszu dziesięciolecia działalności, za wypełnianie swojej roli medialnej związanej z dbałością o tradycję i kulturę regionalną.
Grzegorz Chudy – dla filologa, muzyka i plastyka, za działalność artystyczną i edukacyjną oraz kreowanie magicznego wizerunku Śląska w swojej twórczości.
Izolda Czmok-Nowak – dla dziennikarki i regionalnej edukatorki za prezentowanie na antenie telewizyjnej miejsc i wartościowych osób kształtujących życie społeczne i kulturę Śląska.
Mirosław Syniawa – dla chemika, pisarza, badacza przyrody i aktywisty językowego za całokształt działalności na rzecz promowania i kultywowania śląskiej mowy.
Alicja Boncol – dla dziołchy ze Śląska, królowej muzyki country i country – rock, za ponad trzydziestoletnią działalność estradową i wierność swojemu stylowi.
Grzegorz Fryc – dla specjalisty laryngologa, za wyjątkowy dar tworzenia dobrej atmosfery w relacji z pacjentem, w połączeniu z profesjonalnym wsparciem w procesie leczenia.
Komentarze