Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Przedszkole z legendą

19-07-2017, 12:31 admin

Pierwsze etapy projektu pn. „Przedszkole z legendą” za nami! Inicjatywa, prowadzona przez Fundację Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude, realizowana jest dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Promocja Czytelnictwa 2017.

Od kwietnia do czerwca w Przedszkolach w Rudzie Śląskiej i Chorzowie odbyły się cykle warsztatowe. Na każdych zajęciach dzieciom towarzyszył gość specjalny – pacynka smok, która pomagała ekspertom wprowadzić dzieci w wyjątkowy świat czytelnictwa. Podczas zajęć przedszkolaki poznały wybrane legendy założycielskie, związane z polską historią i kulturą, m.in. takie tytuły jak: „Wars i Sawa”, „Studnia Trzech Braci”, „O Lechu, Czechu i Rusie”.

Eksperci Fundacji Agere Aude wykorzystywali ciekawą technikę pracy – kamishibai, która zwana jest inaczej „papierowym teatrem”, „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Kamishibai wykorzystuje dwa ważne elementy: opowiadanie historii oraz obrazy. Kolorowe ilustracje pomogły najmłodszym zapamiętać treść legend. Dzieci po lekturze bezbłędnie uszeregowały rysunki według kolejności zdarzeń i własnymi słowami opowiedziały, o czym była dana legenda. W każdym przedszkolu zajęcia kończyły się piosenką i tańcem.

Kolejne warsztaty rozpoczęły się wyzwaniem – dzieci uczestniczyły w zabawie-zgadywance, dotyczącej treści legend poznanych na wcześniejszych zajęciach. Po takiej rozgrzewce były gotowe do stworzenia schematu fabularnego własnej legendy założycielskiej danego przedszkola. - Cykl spotkań zakończyły warsztaty plastyczne. Przedszkolaki poznały tekst swojej legendy, napisany przez eksperta na podstawie ich pomysłów, a następnie ochoczo zabrały się do pracy. Stworzone za pomocą farb, kredek, bibuły i papierów kolorowych kolaże, znakomicie ilustrują ułożone przez dzieci historie. Możemy uchylić rąbka tajemnicy – jedno z przedszkoli zostało założone przez leśne duchy, inne z kolei zbudowane z klocków i zaczarowane przez wróżkę! - mówi Barbara Matuszczyk, specjalistka ds. projektów Fundacji Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude. - Teksty wszystkich legend będą opublikowane w formie pamiątkowej broszury. Efekty pracy dzieci zostaną zaprezentowane na mobilnej wystawie, podczas której będzie można obejrzeć ilustracje do legend założycielskich oraz posłuchać samych opowieści. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii – codów QR. To wszystko już jesienią! - dodaje.

 


Komentarze